| Engine Displacement | 60V800W Engine | |
|---|---|---|
| Engine Type | Brushless Bike | |
| Mileage Per Liter | 0 Kmpl (Approx) Mileage | |
| Top Speed Ability | 65 Kmph (Approx) Top Speed | |
| Maximum Power | 0 Bhp @ 0 RPM | |
| Maximum Torque | 0 NM @ 0 RPM | |
| Kerb Weight | 90 Kg Weight | |
| Brakes Style | Brake Front: Disc, Rear: Drum |
| Name | Exploit 504 |
|---|---|
| Model | 504 |
| Color | White |
| Price | Tk 72,000 |
| Brand | Exploit |
| Type | Electric Bikes |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | Electric Scooter |
|---|---|
| Displacement | 60V800W |
| Maximum Power | 0 Bhp @ 0 RPM |
| Maximum Torque | 0 NM @ 0 RPM |
| No. of Cylinders | No |
| Cooling System | No |
| Valve Per Cylinder | No |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Electric |
| Fuel Supply | No |
| Clutch | No |
| Ignition | No |
| Transmission | Auto |
| Gear Box | No |
| Bore | Yes |
| Stroke | Yes |
| Compression Ratio | Yes |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Console | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 0 Kmpl (Approx) |
|---|---|
| Max Speed | 65 Kmph (Approx) |
| Chassis | Yes |
|---|---|
| Body Type | Yes |
| Front Suspension | Telescopic USD |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Body Graphics | Yes |
| Length | 1870 mm |
|---|---|
| Width | 780 mm |
| Height | 1070 mm |
| Fuel Capacity | Yes |
| Ground Clearance | Yes |
| Wheelbase | Yes |
| Kerb Weight | 90 KG |
| Headlight | Yes |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | lead-acid |
| Battery Capacity | 60V20Ah |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | 3.50-10, 3.50-10 |
|---|---|
| Tyre Type | Yes |
| Wheel Size | Yes |
| Wheels Type | Yes |
| Front Brake | Disc Brake |
| Rear Brake | Disc Brake |
| Front Brake Diameter | Yes |
| Rear Brake Diameter | Yes |
| Radial Tyre | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider) | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | Yes |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | No |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | Yes |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | lead-acid |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | No |
| Fuel Warning Indicator | No |
| Fuel Gauge | No |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | No |
| Tripmeter Count | No |
| Pass Light | Yes |
Engine Disp: Electric Scooter
Engine Type: No
Mileage PL: 4-5 Hours Charging Time
Top Speed: 50-60 Km (Approx) Top Speed
Maximum Power: 0 Bhp @ 0 RPM
Brakes Style: Front: Disc & Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: Electric Scooter
Engine Type: No
Mileage PL: 4-5 Hours Charging Time
Top Speed: 50-60 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 0 Bhp @ 0 RPM
Brakes Style: Front: Disc & Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: N/A
Engine Type: Electric
Mileage PL: 55-60 KM Mileage
Top Speed: 50-55 KMH Top Speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: N/A
Engine Type: Electric
Mileage PL: 55-60 km Milage
Top Speed: 50-55 km/hr Top Speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: N/A
Engine Type: Electric
Mileage PL: 70 KM Mileage
Top Speed: 45 KMH Top Speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Front: Disc & Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 99.7cc Engine
Engine Type: 4-Stroke, Single Cylinder
Mileage PL: 65 Kmpl Mileage
Top Speed: 90 Kmph Top Speed
Maximum Power: 3.20 kW(4.3 Php) @ 6000 rpm
Brakes Style: Brake Front: Drum, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 80 cc Engine
Engine Type: Air Cooled, 4 stroke, one cylinder
Mileage PL: 60 Kmph Mileage
Top Speed: 75 Kmph Top Speed
Maximum Power: 3.5 KW
Brakes Style: Brake Front: Drum, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 100 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4-Stroke
Mileage PL: 50 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 75 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 4.5 KW @7500rpm
Brakes Style: Brake: Front: Drum, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: N/A
Engine Type: Electric
Mileage PL: 70 km/charge
Top Speed: 60 km/h Top Speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Brake: Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: N/A
Engine Type: Electric
Mileage PL: 65-75 km/charge
Top Speed: 60 km/h Top Speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Brake: Front: Disc, Rear: Drum
View Details →