| Engine Displacement | 100 cc Engine | |
|---|---|---|
| Engine Type | Single Cylinder, 4-Stroke | |
| Mileage Per Liter | 50 Kmpl (Approx) Mileage | |
| Top Speed Ability | 75 Kmph (Approx) Top Speed | |
| Maximum Power | 4.5 KW @7500rpm | |
| Maximum Torque | 6.5 Nm @6500 rpm | |
| Kerb Weight | 96 KG Weight | |
| Brakes Style | Brake: Front: Drum, Rear: Drum |
| Name | H Power Super R 100 |
|---|---|
| Model | Super R 100 |
| Color | Red |
| Price | Tk 70,000 |
| Brand | H Power |
| Type | Scooters |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | Single Cylinder, 4-Stroke |
|---|---|
| Displacement | 100 cc |
| Maximum Power | 4.5 KW @7500rpm |
| Maximum Torque | 6.5 Nm @6500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | Info not available |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Electric & Kick Start |
| Fuel Supply | Carburator |
| Clutch | Wet Type Multiplate |
| Ignition | CDI |
| Transmission | Automatic |
| Gear Box | Automatic |
| Bore | Info not available |
| Stroke | Info not available |
| Compression Ratio | Info not available |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Yes |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| Console | No |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | No |
| Engine Immobilizer | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 50 Kmpl (Approx) |
|---|---|
| Max Speed | 75 Kmph (Approx) |
| Chassis | Info not available |
|---|---|
| Front Suspension | Telescopic |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Length | 1875 mm |
|---|---|
| Width | 675 mm |
| Height | 1095 mm |
| Fuel Capacity | Info not available |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Wheelbase | Info not available |
| Kerb Weight | 96 KG |
| Headlight | 12V 35W/35W 3W |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12V |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front: 2.50 - 17 , Rear: 2.75 - 17 |
|---|---|
| Tyre Type | Alloy |
| Wheel Size | Alloy |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Front Brake Diameter | Info not available |
| Rear Brake Diameter | Info not available |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | No |
| Full Digital Meter | No |
| Electric System | Yes |
| Battery | 12V |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | No |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | No |
| Tripmeter Type | No |
| Tripmeter Count | No |
| Pass Light | Yes |
I am very satisfied with the features and performance of the bike. The braking system is excellent.
Engine Disp: 60V800W Engine
Engine Type: Brushless Bike
Mileage PL: 0 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 65 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 0 Bhp @ 0 RPM
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: Electric Scooter
Engine Type: No
Mileage PL: 4-5 Hours Charging Time
Top Speed: 50-60 Km (Approx) Top Speed
Maximum Power: 0 Bhp @ 0 RPM
Brakes Style: Front: Disc & Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: Electric Scooter
Engine Type: No
Mileage PL: 4-5 Hours Charging Time
Top Speed: 50-60 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 0 Bhp @ 0 RPM
Brakes Style: Front: Disc & Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: N/A
Engine Type: Electric
Mileage PL: 55-60 km Milage
Top Speed: 50-55 km/hr Top Speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 124.7cc Engine
Engine Type: Four-stroke, single-cylinder, air-cooled
Mileage PL: 65 Kmpl Mileage
Top Speed: 80 Kmph Top Speed
Maximum Power: 4.5 kw @ 7500rpm
Brakes Style: Brake Front: Drum, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 99.7cc Engine
Engine Type: 4-Stroke, Single Cylinder
Mileage PL: 65 Kmpl Mileage
Top Speed: 90 Kmph Top Speed
Maximum Power: 3.20 kW(4.3 Php) @ 6000 rpm
Brakes Style: Brake Front: Drum, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 97 cc Engine
Engine Type: Single cylinder 4 stroke air cooling
Mileage PL: 60 Kmpl MILEAGE
Top Speed: 80 Kmph TOP SPEED
Maximum Power: 6.18 BHP @8000 rpm
Brakes Style: Brake Front: Dram, Rear: Dram
View Details →
Engine Disp: 87 cc Engine
Engine Type: Four Stroke, Single Cylinder, Air Cooled
Mileage PL: 60 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 80 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 4.5 kw @ 7500 rpm
Brakes Style: Brake: Front: Drum, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: N/A
Engine Type: Electric
Mileage PL: 55 km/charge
Top Speed: 50 km/h Top Speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Brake: Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: N/A
Engine Type: Electric
Mileage PL: 70 km/charge
Top Speed: 60 km/h Top Speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Brake: Front: Disc, Rear: Drum
View Details →