| Engine Displacement | 80 cc Engine | |
|---|---|---|
| Engine Type | Air Cooled, 4 stroke, one cylinder | |
| Mileage Per Liter | 60 Kmph Mileage | |
| Top Speed Ability | 75 Kmph Top Speed | |
| Maximum Power | 3.5 KW | |
| Maximum Torque | 4.5 Nm/5500 RPM | |
| Kerb Weight | 89 kg Weight | |
| Brakes Style | Brake Front: Drum, Rear: Drum |
| Name | Pegasus Victory 80 |
|---|---|
| Model | Victory 80 |
| Color | Red |
| Price | Tk 74,000 |
| Brand | Pegasus |
| Type | Standard Bikes |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | Air Cooled, 4 stroke, one cylinder |
|---|---|
| Displacement | 80CC |
| Maximum Power | 3.5 KW |
| Maximum Torque | 4.5 Nm/5500 RPM |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cool |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Drive Type | Chain |
| Starting | kick/self start |
| Fuel Supply | Carburator |
| Clutch | Mechanical with Multiplate wet |
| Ignition | CDI |
| Transmission | Automatic |
| Gear Box | 4 speed constant mesh |
| Compression Ratio | 8.8:1mm |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Analoge |
| Tachometer | Analoge |
| Odometer | Analoge |
| Tripmeter | Analoge |
| Console | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | No |
| Passenger Footrest | No |
| ARAI Mileage | 60 Kmpl Mileage |
|---|---|
| Max Speed | 75Kmph Top Speed |
| Front Suspension | Telescopic Hydraulic Shock Absorbers |
|---|---|
| Rear Suspension | Swing Arm with 5 step adjustable hydraulic shock absorbers |
| Length | 1985 mm |
|---|---|
| Width | 780 mm |
| Height | 1205 mm |
| Fuel Capacity | 10 Liter |
| Ground Clearance | 140 mm |
| Wheelbase | 1240 mm |
| Kerb Weight | 99 kg |
| Headlight | 12 Volt 35/35 watt |
|---|---|
| Tail Light | 12 Volt, 15/15 watt |
| Turn Signal Lamp | No |
| LED Tail Lights | No |
| Battery Type | DC |
| Battery Capacity | 12 volt DC |
| Low Fuel Indicator | Info not available |
| Tyre Size | Front: 2.50-18 & 32 psi, Rear: 2.75-16 & 32 psi |
|---|---|
| Tyre Type | Info not available |
| Wheel Size | Info not available |
| Wheels Type | No |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | No |
| Wider Rear Tyre | No |
| Mono Suspension | No |
| Compact Muffler | No |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | No |
| Battery | 12v |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Analoge |
|---|---|
| Tachometer | Analoge |
| Gear Indicator | Analoge |
| Fuel Warning Indicator | Analoge |
| Fuel Gauge | No |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | No |
| Clock | No |
| Tripmeter Type | No |
| Tripmeter Count | No |
| Pass Light | Yes |
One of the best bike in this price. I love this bike.
I just reaching some versions of motor and they said it was in 49cc however it was a pegasus top in with a 47 mm about 47 mm piston in it and it works great
Engine Disp: 60V800W Engine
Engine Type: Brushless Bike
Mileage PL: 0 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 65 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 0 Bhp @ 0 RPM
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 1500W Engine
Engine Type: Electric Scooter
Mileage PL: 0 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 60 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 0 Bhp @ 0 RPM
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: Electric Scooter
Engine Type: No
Mileage PL: 4-5 Hours Charging Time
Top Speed: 50-60 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 0 Bhp @ 0 RPM
Brakes Style: Front: Disc & Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: Electric Scooter
Engine Type: No
Mileage PL: No
Top Speed: 50-60 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 0 Bhp @ 0 RPM
Brakes Style: Front: Disc & Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: N/A
Engine Type: Electric
Mileage PL: 55-60 KM Mileage
Top Speed: 60 KMH Top Speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: N/A
Engine Type: Electric
Mileage PL: 55-60 KM Mileage
Top Speed: 50-55 KMH Top Speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: N/A
Engine Type: Electric
Mileage PL: 70 KM Mileage
Top Speed: 45 KMH Top Speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Front: Disc & Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 110cc Engine
Engine Type: Air-Cooled, 4-stroke, 1-Cylinder
Mileage PL: 65 Kmpl Mileage
Top Speed: 107 Kmph Top Speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 99.7 cc Engine
Engine Type: 4-Stroke Single Cylinder
Mileage PL: 67 kmpl
Top Speed: 70 KM/H (Approx)
Maximum Power: 4.35 PS @ 6000 rpm
Brakes Style: Synchronized Braking System
View Details →
Engine Disp: 110 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4-stroke, Air cooled, Mci-5 Engine
Mileage PL: 70 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 80 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Brake: Front: Disc, Rear: Drum
View Details →