| Processor | Intel Core i7-11800H Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 Inch QHD Narrow Bezel IPS Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3070 Graphics | |
| OS | Windows 10 Home 64-bit | |
| RAM | 64GB LPDDR4x 4266Mhz RAM | |
| Memory | 4TB PCIe Gen 4 SSD | |
| Battery | 6-Cell 94Whr Polymer Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Eluktronics MAG 15R |
|---|---|
| Model | MAG 15R |
| Price | Tk. 281,313 |
| Brand | Eluktronics |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Wi-Fi 6 AX 201 (2x2) |
|---|
| Display Type | QHD Narrow Bezel IPS-Type 165Hz Anti-Glare Display |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inch |
| Display Resolution | 1440 x 2560 Pixels |
| Webcam | IR Webcam with Windows Hello Support and dual digital microphones, Voice Assistant support for Cortana and Alexa |
|---|
| Body Dimensions | 14.03 x 9.19 x 0.85 |
|---|---|
| Body Weight | 1.94 kg / 4.27 lbs |
| Body Build | Magnesium Alloy |
| Body Color | Black |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-11800H 8-core, 16-threads (2.3GHz Turbo up to 4.6 GHz, L3 Cache 24MB, 28W) Intel Mobile HM570 Express Chipset |
| Generation | 11th Gen |
| Ram | 64GB LPDDR4x 4266Mhz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 4TB PCIe Gen 4 SSD |
| Graphics Memory | 8GB GDDR6 |
| Battery Type | 6-Cell 94Whr Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | Polymer Battery |
| Battery Backup | Up to 8 hours |
| Audio | Realtek High Definition Audio |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Wi-Fi 6 AX 201 (2x2) |
| Bluetooth | Yes, 5.1 |
| USB | 1 Thunderbolt 4 Port 3 USB 3.2 Gen 2 Ports 4-In-1 Card Reader 2.5 Gigabit Ethernet RJ45 Audio out & Mic In Combo Jack Kensington Lock slot |
| Made By | United States |
|---|---|
| Other Features | Premium full size NKRO (N-Key Rollover) mechanical (brown type-switch) per-key RGB backlit gaming keyboard with anti-ghosting and 2.0mm travel |
This is such a great product!!!! I love it!!!
Display: 16.0 Inch QHD Plus Display
Processor: Intel Core i9-13950HX Processor
RAM: 16GB DDR5 5600Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium-ion 95.2 WHr Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 12.0 Inch FHD WVA Touch Display
Processor: Intel Core i3-1210U Processor
RAM: 8GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 2 Cell ExpressCharge Capable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch IPS Display
Processor: Intel Core i7-1365U vPro Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6000MT RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3 Cell, 60 Wh, ExpressCharge Capable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch IPS Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cell (65Whr) Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch QHD Narrow Bezel IPS Display
Processor: AMD Ryzen 9-5900HX Processor
RAM: 64GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 64.31Whr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i9-12900HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Li-Polymer 99Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.0 Inch WQXGA Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 99.8WHr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch Display
Processor: Intel Core i9-13900HX Processor
RAM: 16GB DDR5 5600Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Li-Polymer 99Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Thin Bezel IPS Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Li-Polymer 99Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch FHD 360Hz Display
Processor: Intel Core i7-13700HX Processor
RAM: 32GB DDR6 4200MHz dual-channel RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 80WHr rechargeable lithium-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →