| Processor | Intel Core i9-13900HX Processor | |
|---|---|---|
| Display | 17.3 Inch Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4080 Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 16GB DDR5 5600Mhz RAM | |
| Memory | 1TB M.2 NVMe PCIe Gen 4 SSD | |
| Battery | Li-Polymer 99Wh Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Gigabyte Aorus 17X |
|---|---|
| Model | Aorus 17X |
| Price | Tk 281,209 |
| Brand | Gigabyte |
| Type | Gaming Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Wi-Fi 6E (802.11ax) (Triple band) 2x2 |
|---|
| Display Type | QHD Thin Bezel 240Hz, 100% DCI-P3, TÜV Rheinland-certified |
|---|---|
| Display Size | 17.3 inch |
| Display Resolution | 1440 x 2560 Pixels 16:9 Ratio |
| Webcam | FHD (1080p ) Webcam |
|---|
| Body Dimensions | (W x D x H) 39.6(W) x 29.3(D) x 2.18(H) cm/ 15.6(W) x 11.5(D) x 0.86(H) inch |
|---|---|
| Body Weight | 2.8 kg (6.17 lbs) |
| Body Build | Magnesium Alloy |
| Body Color | Black |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | 13th Generation Intel Core i9-13900HX 24-core (8P+16E), 32-threads Base Core Frequency: 2.5GHz Performance-core Max Turbo Frequency: 5.4GHz Efficient-core Max Turbo Frequency: 3.9GHz 36 MB Intel Smart Cache |
| Ram | 16 GB DDR5 5600Mhz RAM |
|---|---|
| Hard Disk Capacity | No |
| SSD Capacity | 1 TB M.2 NVMe PCIe Gen 4 SSD |
| eMMC Capacity | No |
| Graphics Memory | 12 GB GDDR6 Boost Clock 2280 MHz / Maximum Graphics Power 175 W |
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 99Wh battery |
| Battery Backup | Upto 9 Hours |
| Audio | 2x 2.5W Speaker Microphone DTS:X Ultra Audio Technology |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| Touch Screen | Yes |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi 6E (802.11ax) (Triple band) 2x2 |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| USB | Left side: 1 x Audio combo jack 2 x USB3.2 Gen2(Type-A) Right side: 1 x USB3.2 Gen2(Type-A) 1 x Thunderbolt 4 (Type-C, support Power delivery) Rear side: 1 x HDMI 2.1 1 x Mini DP 1.4 (120Hz) 1 x RJ45 1 x DC in |
| Made By | Taiwan |
|---|---|
| Other Features | Island-style RGB Fusion Keyboard with per-key backlit control, Per Key Macro |
This laptop processor is good.
Display: 16.0 Inch QHD Plus Display
Processor: Intel Core i9-13950HX Processor
RAM: 16GB DDR5 5600Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium-ion 95.2 WHr Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 12.0 Inch FHD WVA Touch Display
Processor: Intel Core i3-1210U Processor
RAM: 8GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 2 Cell ExpressCharge Capable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch IPS Display
Processor: Intel Core i7-1365U vPro Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6000MT RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3 Cell, 60 Wh, ExpressCharge Capable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch IPS Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cell (65Whr) Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch QHD Narrow Bezel IPS Display
Processor: AMD Ryzen 9-5900HX Processor
RAM: 64GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 64.31Whr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD Narrow Bezel IPS Display
Processor: Intel Core i7-11800H Processor
RAM: 64GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 6-Cell 94Whr Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i9-12900HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Li-Polymer 99Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.0 Inch WQXGA Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 99.8WHr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Thin Bezel IPS Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Li-Polymer 99Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch FHD 360Hz Display
Processor: Intel Core i7-13700HX Processor
RAM: 32GB DDR6 4200MHz dual-channel RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 80WHr rechargeable lithium-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →