| Processor | Intel Core i3-1210U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 12.0 Inch FHD WVA Touch Display | |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics | |
| OS | Windows 11 Pro 64-bit | |
| RAM | 8GB LPDDR5 5200Mhz RAM | |
| Memory | 512GB, M.2 SSD | |
| Battery | 2 Cell ExpressCharge Capable Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Dell Latitude 7230 |
|---|---|
| Model | Latitude 7230 |
| Price | Tk 281,313 |
| Brand | Dell |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
|---|
| Display Type | FHD WVA Touch 1200 nits 100% sRGB AntiGlare, Outdoor Viewable, front/rear cam, dual mic |
|---|---|
| Display Size | 12.0 Inch |
| Display Resolution | 1200 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | Height: 7.99 (203 mm) x Width: 11.65 (296 mm) x Depth: 0.94 (23.90 mm) |
|---|---|
| Body Weight | 2.8 lbs (1.3 kg) |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Titan Grey |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i3-1210U |
| Generation | 12th Gen |
| Ram | 8GB LPDDR5 5200Mhz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB, M.2, PCIe NVMe, SSD, Class 35 |
| Battery Type | ExpressCharge Capable Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 2 Cell 35.6 Whr Battery |
| Battery Backup | Up to 5 hours |
| Audio | Realtek ALC3281-CG, High Definition Audio |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | Yes |
|---|---|
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211 Optional cellular connectivity (both 4G & 5G options available) |
| Bluetooth | Yes, 5.2 Wireless Card |
| USB | 1. Stylus slot 2. Wedge-shaped lock slot 3. Optional I/O right bay (Choose from: HDMI 2.0/USB 3.2 Gen 1 Type-A) 4. USB 3.2 Gen 1 Type-A port with PowerShare 5. microSD-card slot 6. Headset (headphone and microphone combo) port 7. Thunderbolt4/USB 3.2 Gen 2 Type-C port with Power Delivery (2) 8. Optional I/O top bay (Choose from: RJ-45/Fischer USB 3.2/Mi |
| Made By | American |
|---|---|
| Other Features | Single Point Keyboard, Non-Backlit |
Nice laptop
Display: 16.0 Inch QHD Plus Display
Processor: Intel Core i9-13950HX Processor
RAM: 16GB DDR5 5600Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Lithium-ion 95.2 WHr Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch IPS Display
Processor: Intel Core i7-1365U vPro Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6000MT RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3 Cell, 60 Wh, ExpressCharge Capable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch IPS Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cell (65Whr) Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch QHD Narrow Bezel IPS Display
Processor: AMD Ryzen 9-5900HX Processor
RAM: 64GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 64.31Whr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD Narrow Bezel IPS Display
Processor: Intel Core i7-11800H Processor
RAM: 64GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 6-Cell 94Whr Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i9-12900HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Li-Polymer 99Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.0 Inch WQXGA Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 99.8WHr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch Display
Processor: Intel Core i9-13900HX Processor
RAM: 16GB DDR5 5600Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Li-Polymer 99Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD Thin Bezel IPS Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Li-Polymer 99Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch FHD 360Hz Display
Processor: Intel Core i7-13700HX Processor
RAM: 32GB DDR6 4200MHz dual-channel RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 80WHr rechargeable lithium-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →