| Processor | Intel Core i7-13620H Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 Inch QHD Plus Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4050 Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 16GB LPDDR5 4800MHz RAM | |
| Memory | 512GB PCIe NVMe M.2 SSD | |
| Battery | 6 Cell 80 Wh Lithium Ion Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Dell Alienware X14 R2 Intel Gaming Laptop |
|---|---|
| Model | X14 R2 Intel Gaming Laptop |
| Price | Tk 197,857 |
| Brand | Dell |
| Type | Gaming Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Wi-Fi 6E AX211, 2x2, 802.11ax, MU-MIMO |
|---|
| Display Type | QHD Plus 165Hz, 3ms, 300nitsDCIP3 100%typ + Hello/LBL/GSYNC/DDS/ ComfortView Plus |
|---|---|
| Display Size | 14.0 Inch |
| Display Resolution | 1600 x 2560 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | Height: 0.57 in. (14.50 mm) Width: 12.64 in. (321.08 mm) Depth: 10.25 in. (260.41 mm) |
|---|---|
| Body Weight | 4.22 lb (1.91 kg) |
| Body Build | AlienFX Lighting Zones |
| Body Color | Lunar Silver |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-13620H |
| Generation | 13th Gen |
| Ram | 16GB LPDDR5 4800MHz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Battery Type | Lithium Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 6 Cell 80 Wh Battery |
| Battery Backup | Up to 12 Hours |
| Audio | Speaker: 2 W x 2 |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211, 2x2, 802.11ax, MU-MIMO |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | 1 USB 3.2 Gen 2 Type-C with Power Delivery and DisplayPort 1 Global headset jack port 1 USB 3.2 Gen 1 Type-A port with PowerShare 2 Thunderbolt 4 ports with Power Delivery and DisplayPort (Type-C port) |
| Made By | USA |
|---|---|
| Other Features | Alienware X Series 1-Zone AlienFX keyboard |
It’s super laptop
Display: 13.3 Inch WUXGA LED Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 51Whr Fast Charge 3 cell Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD 60Hz Display
Processor: Intel Core i7-1360P with vPro Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 42WHr standard Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA AG Display
Processor: Intel Core i5-1345U Processor
RAM: 16GB, LPDDR5 RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 2-cell, 38 Wh, ExpressCharge Capable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1345U with vPro Processor
RAM: 16 GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 2-cell, 38 Wh, ExpressCharge Capable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch IPS 165Hz Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 32GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 99Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Core i7-1360P Processor
RAM: 32 GB LPDDR5 (Dual Channel, 6000MHz) RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Li-ion 80Whr Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1365U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 cell, 54.7Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 5 Pro 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long-Life Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long-Life Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD LED Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 8GB DDR4 RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long Life Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →