| Engine Displacement | N/A | |
|---|---|---|
| Engine Type | Electric | |
| Mileage Per Liter | 83.5 Km Mileage | |
| Top Speed Ability | 40.3 km/h Top Speed | |
| Maximum Power | N/A | |
| Maximum Torque | N/A | |
| Kerb Weight | 85 KG Width | |
| Brakes Style | Brake Front: Disc, Rear: Drum |
| Name | Bir Magnum |
|---|---|
| Model | Magnum |
| Color | Blue, White, Red |
| Price | Tk. 73500 |
| Brand | Bir Motors |
| Type | Electric Bikes |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | Electric |
|---|---|
| Displacement | No |
| Maximum Power | No |
| Maximum Torque | No |
| No. of Cylinders | No |
| Drive Type | Info not available |
| Starting | Info not available |
| Fuel Supply | No |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | LCD meter |
| Tachometer | Info not available |
| Odometer | Info not available |
| Pass Switch | No |
| Clock | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Passenger Footrest | No |
| ARAI Mileage | 83.5 Km |
|---|---|
| Max Speed | 40.3 km/h |
| Front Suspension | Info not available |
|---|---|
| Rear Suspension | Info not available |
| Length | 1870 mm |
|---|---|
| Width | 680mm |
| Height | 1140 mm |
| Kerb Weight | 85 KG |
| Headlight | Info not available |
|---|---|
| Tail Light | Info not available |
| Battery Type | 60v, 28AH Gel Battery |
| Battery Capacity | 38 KG |
| Charging Time | 8 hours, |
| Tyre Size | Front: 3.5-12 , Rear: 3.5-12 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| Full Digital Meter | No |
| Battery | 60 V/ 28Ah Gel battery, |
| Charging Time | 8 hours |
| Speedometer | LCD meter |
|---|---|
| Tachometer | No |
| Gear Indicator | No |
| Fuel Warning Indicator | No |
| Pillion Grabrail | No |
| Engine Kill Switch | No |
| Clock | No |
| Pass Light | No |
| Range Dis. Per Charge | ECO:83.5 km, POWER:67.8km, Battery Weight: 38 KG |
| Rated Motor power | 1,200 W DC Brushless motor |
This is the best scooter in the segment.
Engine Disp: 60V800W Engine
Engine Type: Brushless Bike
Mileage PL: 0 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 65 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 0 Bhp @ 0 RPM
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 1500W Engine
Engine Type: Electric Scooter
Mileage PL: 0 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 60 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 0 Bhp @ 0 RPM
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: Electric Scooter
Engine Type: No
Mileage PL: 4-5 Hours Charging Time
Top Speed: 50-60 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 0 Bhp @ 0 RPM
Brakes Style: Front: Disc & Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: Electric Scooter
Engine Type: No
Mileage PL: No
Top Speed: 50-60 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 0 Bhp @ 0 RPM
Brakes Style: Front: Disc & Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: N/A
Engine Type: Electric
Mileage PL: 55-60 KM Mileage
Top Speed: 60 KMH Top Speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: N/A
Engine Type: Electric
Mileage PL: 55-60 KM Mileage
Top Speed: 50-55 KMH Top Speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: N/A
Engine Type: Electric
Mileage PL: 70 KM Mileage
Top Speed: 45 KMH Top Speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Front: Disc & Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 110cc Engine
Engine Type: Air-Cooled, 4-stroke, 1-Cylinder
Mileage PL: 65 Kmpl Mileage
Top Speed: 107 Kmph Top Speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 80 cc Engine
Engine Type: Air Cooled, 4 stroke, one cylinder
Mileage PL: 60 Kmph Mileage
Top Speed: 75 Kmph Top Speed
Maximum Power: 3.5 KW
Brakes Style: Brake Front: Drum, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 99.7 cc Engine
Engine Type: 4-Stroke Single Cylinder
Mileage PL: 67 kmpl
Top Speed: 70 KM/H (Approx)
Maximum Power: 4.35 PS @ 6000 rpm
Brakes Style: Synchronized Braking System
View Details →