| Camera | 12MP Main, 7MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 11.0 inches LED-backlit IPS LCD Display | |
| Sim | Nano-SIM/ Electronic SIM card (Apple e-SIM) | |
| OS | iOS 12 | |
| Chipset | Apple A12X Bionic (7 nm) | |
| RAM | No | |
| Memory | 64GB, 256GB, 512GB, 1TB | |
| Battery | Non-removable Li-Po Battery (29.37 Wh) |
| Name | Apple iPad Pro 11 |
|---|---|
| Model | iPad Pro 11 |
| Price | TK 83,500 |
| Brand | Apple |
| Type | Tablet |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | October, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Released November, 2018 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | LED-backlit IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 11.0 inches, 366.5 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1668 x 2388 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 265 ppi density |
| Display Screen Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating - Wide color gamut display - True-tone display - 120 Hz |
| Primary Camera | 12MP, f/1.8, 1/3 |
|---|---|
| Secondary Camera | 7MP, f/2.2, 32mm (standard) |
| Camera Features | Face Detection, HDR, Panorama |
| Video | 2160p@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@240fps |
| Body Dimensions | 247.6 x 178.5 x 5.9 mm (9.75 x 7.03 x 0.23 in) |
|---|---|
| Body Weight | 468 g (1.03 lb) |
| Body Color | Silver, Space Gray |
| Operating System | iOS 12 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x Vortex + 4x Tempest) |
| GPU | Apple GPU (7-core graphics) |
| Chipset | Apple A12X Bionic (7 nm) |
| Memory Internal | 64GB, 256GB, 512GB or 1TB |
|---|---|
| Ram | No |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery (29.37 Wh) |
|---|
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with Stereo Speakers (4 Speakers) |
| 3.5mm Jack | No - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector; magnetic con |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS (Wi‑Fi + C |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, barometer |
|---|---|
| Messaging | iMessage, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 (Safari) |
| Made By | US |
|---|---|
| Other Features | Siri natural language commands and dictation, iCloud cloud service, MP3/WAV/AAX+/AIFF/Apple Lossless player, MP4/H.264 player Audio/video/photo editor Document editor Power Bank/Reverse charging |
This mobile is very beautiful and attractive.
Display: 6.6 Inches LTPO OLED Display
Camera: 50MP+12MP+13MP Main, 13MP Front
Chipset: Kirin 9010 (7 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: EMUI 14.2 (International), HarmonyOS 4.2 (China)
Battery: Li-Po 4900 mAh Battery
View Details →
Display: 12.4 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP+8MP Main, 12MP Front
Chipset: Exynos 1380 (5 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: Non-removable Li-Po 10090 mAh Battery
View Details →
Display: 13.2 Inches OLED Display
Camera: 13MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Kirin 9000s (7 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Harmony OS 4
Battery: Li-Po 10,100 mAh Battery
View Details →
Display: 6.36 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+10MP+12MP Main, 32MP Font
Chipset: Snapdragon 8 Gen 2
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13, MIUI 14
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.74 Inches OLED Display
Camera: 50MP+64MP+8 MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13
Battery: 4700 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches OLED Display
Camera: 50MP+12MP+50MP Main, 60MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5100 mAh Battery
View Details →
Display: 11.0 Inches OLED Display
Camera: 13MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 (5 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: HarmonyOS 3.0
Battery: Li-Po 8,300 mAh, Non Removable Battery
View Details →
Display: 12.6 Inches OLED Display
Camera: 13MP+8MP+TOF 3D Main, 8MP Front
Chipset: Kirin 9000E 5G (5 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 2.0
Battery: Li-Po 10,050 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+12MP+13MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 12
Battery: 4700 mAh Battery
View Details →
Display: 1.9 inches Retina LTPO OLED Display
Camera: No
Chipset: Apple S7
RAM: No RAM
OS: watchOS 8.0, upgradable to 8.3
Battery: 309 mAh Battery
View Details →