| Engine Displacement | 125 cc Engine | |
|---|---|---|
| Engine Type | Air cooled, 4-stroke, SOHC, 2-valve | |
| Mileage Per Liter | 66 kmpl Mileage | |
| Top Speed Ability | 90 kmph Top Speed | |
| Maximum Power | 8.2 PS @ 6500 rpm | |
| Maximum Torque | 9.7 Nm @ 5000 rpm | |
| Kerb Weight | 103 kg Weight | |
| Brakes Style | Brake Front: Disc, Rear: Drum |
| Name | Yamaha RayZR 125 |
|---|---|
| Model | RayZR 125 |
| Color | Black |
| Price | Tk 230,000 |
| Brand | Yamaha |
| Type | Scooters |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | Air cooled, 4-stroke, SOHC, 2-valve |
|---|---|
| Displacement | 125 cc |
| Maximum Power | 8.2 PS @ 6500 rpm |
| Maximum Torque | 9.7 Nm @ 5000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Drive Type | Belt Drive |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Dry, Centrifugal |
| Ignition | Transistor Controlled Ignition |
| Transmission | Automatic |
| Gear Box | CVT |
| Bore | 52.4 mm |
| Stroke | 57.9 mm |
| Compression Ratio | 10.2:1 |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Console | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Additional Features | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 66 kmpl |
|---|---|
| Max Speed | 86.51 kmph |
| Front Suspension | Telescopic |
|---|---|
| Rear Suspension | Unit Swing |
| Body Graphics | Yes |
| Length | 1880 mm |
|---|---|
| Width | 750 mm |
| Height | 1190 mm |
| Fuel Capacity | 5.2 L |
| Ground Clearance | 145 mm |
| Wheelbase | 1280 mm |
| Kerb Weight | 99 Kg |
| Headlight | Halogen |
|---|---|
| Tail Light | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| LED Tail Lights | Bulb |
| Battery Type | Maintenance Free |
| Battery Capacity | 12 V, 5 Ah |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front :-90/90-12 Rear :-110/90-10 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Front :-254 mm,Rear :-254 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Front Brake Diameter | 190 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | No |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | Yes |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | Yes |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |
Good performance.
Engine Disp: 150 cc Engine
Engine Type: Oil Cooled, 4-Stroke, Single Cylinder
Mileage PL: 45 kmpl Mileage
Top Speed: 135 kmph Top Speed
Maximum Power: NO
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 125 cc Engine
Engine Type: Air cooled, 4-stroke, 2-valve
Mileage PL: 52 Kmpl Mileage
Maximum Power: 8 bhp @ 6500 rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 113 cc Engine
Engine Type: Air cooled, 4-stroke, SOHC, 2-valve
Mileage PL: 66 Kmpl Mileage
Top Speed: 80 KM/H Top Speed
Maximum Power: 7.1 BHP @ 7500rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Brake Rear: Drum
View Details →