| Engine Displacement | 150 cc Engine | |
|---|---|---|
| Engine Type | Oil Cooled, 4-Stroke, Single Cylinder | |
| Mileage Per Liter | 45 kmpl Mileage | |
| Top Speed Ability | 135 kmph Top Speed | |
| Maximum Power | NO | |
| Maximum Torque | NO | |
| Kerb Weight | 135 KG Weight | |
| Brakes Style | Brake Front: Disc, Rear: Disc |
| Name | Lexmoto Hawk 150R |
|---|---|
| Model | Hawk 150R |
| Color | Red, Blue |
| Price | Tk 230,000 |
| Brand | Regal Raptor |
| Type | Sports Bikes |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | Oil Cooled, 4-Stroke, Single Cylinder |
|---|---|
| Displacement | 150cc |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooling |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Gear Box | 6 |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Yes |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| Console | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | No |
| Passenger Footrest | No |
| ARAI Mileage | 45 kmpl |
|---|---|
| Max Speed | 135 kmph |
| Front Suspension | Telescopic |
|---|---|
| Rear Suspension | Monoshock |
| Length | 1925 mm |
|---|---|
| Width | 750 mm |
| Height | 1075 mm |
| Wheelbase | 1320 mm |
| Kerb Weight | 135 KG |
| Headlight | 12 V - 35 W / 35W |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12v |
| Tyre Size | 110/70-17, 130/70-17 |
|---|---|
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | No |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | No |
| Compact Muffler | No |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | No |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | MF |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | No |
| Fuel Gauge | No |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | No |
| Pass Light | Yes |
Nice bike
Engine Disp: 125 cc Engine
Engine Type: Air cooled, 4-stroke, SOHC, 2-valve
Mileage PL: 66 kmpl Mileage
Top Speed: 90 kmph Top Speed
Maximum Power: 8.2 PS @ 6500 rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 125 cc Engine
Engine Type: Air cooled, 4-stroke, 2-valve
Mileage PL: 52 Kmpl Mileage
Maximum Power: 8 bhp @ 6500 rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 113 cc Engine
Engine Type: Air cooled, 4-stroke, SOHC, 2-valve
Mileage PL: 66 Kmpl Mileage
Top Speed: 80 KM/H Top Speed
Maximum Power: 7.1 BHP @ 7500rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Brake Rear: Drum
View Details →