| Engine Displacement | 321 cc Engine | |
|---|---|---|
| Engine Type | liquid-cooled, 4-stroke, DOHC inline twin-cylinder; 4-valves per cylinder | |
| Mileage Per Liter | 35 kmpl Mileage Top Speed | |
| Top Speed Ability | Yes | |
| Maximum Power | 42 hp | |
| Maximum Torque | 29.6 Nm @ 9000 rpm | |
| Kerb Weight | 170.097 Kg | |
| Brakes Style | Brake Front: Disc, Rear: Disc |
| Name | Yamaha R3 |
|---|---|
| Model | R3 |
| Color | lack, Blue, Aquamarine. |
| Price | Expected Tk 950,000 |
| Brand | Yamaha |
| Type | Sports Bikes |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | liquid-cooled, 4-stroke, DOHC inline twin-cylinder; 4-valves per cylinder |
|---|---|
| Displacement | 321 cc |
| Maximum Power | 42 hp |
| Maximum Torque | 29.6 Nm @ 9000 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4-valves per cylinder |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Self |
| Fuel Supply | Fuel injection |
| Clutch | Yes |
| Ignition | TCI |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | Yes |
| Bore | stroke, 68.0 mm |
| Stroke | 68.0 mm × 44.1 mm (2.68 in |
| Compression Ratio | 11,2:1 |
| ABS | Yes |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Yes |
| Console | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Additional Features | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 25 kmpl |
|---|---|
| Max Speed | 112 MPH |
| Chassis | Yes |
|---|---|
| Body Type | Sports Bikes |
| Front Suspension | Yes |
| Rear Suspension | Yes |
| Body Graphics | Yes |
| Length | 82.3 in |
|---|---|
| Width | 28.7 in |
| Height | 44.9 in |
| Fuel Capacity | 14 L |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Wheelbase | 780 mm Seat |
| Kerb Weight | 170.097 Kg |
| Headlight | Yes |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | Mf |
| Battery Capacity | 12V |
| Tyre Size | Yes |
|---|---|
| Tyre Type | Yes |
| Wheel Size | Yes |
| Wheels Type | Yes |
| Front Brake | Yes |
| Rear Brake | Yes |
| Front Brake Diameter | Yes |
| Rear Brake Diameter | Yes |
| Radial Tyre | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider) | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | Yes |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | Yes |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | Yes |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | Yes |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | Mf |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |
Engine Disp: 310cc Engine
Engine Type: Water-cooled, single-cylinder 4-stroke engine, four valves
Mileage PL: 38.6 kmpl Mileage
Top Speed: 144 kmph Top Speed
Maximum Power: 34 PS @ 9250 rpm
Brakes Style: Brake Front: Double Disc, Rear: Disc
View Details →