| Engine Displacement | 310cc Engine | |
|---|---|---|
| Engine Type | Water-cooled, single-cylinder 4-stroke engine, four valves | |
| Mileage Per Liter | 38.6 kmpl Mileage | |
| Top Speed Ability | 144 kmph Top Speed | |
| Maximum Power | 34 PS @ 9250 rpm | |
| Maximum Torque | 28 Nm @ 7500 rpm | |
| Kerb Weight | 164 kg Weight | |
| Brakes Style | Brake Front: Double Disc, Rear: Disc |
| Name | BMW G 310 R |
|---|---|
| Model | G 310 R |
| Color | Black |
| Price | Expected Tk 950,000 |
| Brand | Zongshen |
| Type | Naked Bikes |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | Water-cooled, single-cylinder 4-stroke engine, four valves, two overhead camshafts and wet sump lubrication |
|---|---|
| Displacement | 313 cc |
| Maximum Power | 34 PS @ 9250 rpm |
| Maximum Torque | 28 Nm @ 7500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Drive Type | Chain Drive |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Multi-disc clutch in oil bath |
| Gear Box | 6 Speed |
| Bore | 80 mm |
| Stroke | 62.1 mm |
| Compression Ratio | 10.9:1 |
| Emission Type | bs6 |
| Emission Type | bs6 |
| ABS | Dual Channel |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Console | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | Electric throttle Ride by Wire |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 32.46 kmpl |
|---|---|
| Highway Mileage | 39.44 kmpl |
| Max Speed | 144 kmph |
| 0-60 Kmph | 3.29s |
| 0-100 Kmph | 5.25s |
| Quarter Mile | 8.01s |
| 30-70 kmph | 4.05s |
| 40-80 kmph | 3.21s |
| Braking (60-0 Kmph) | 16.57m |
| Braking (80-0 Kmph) | 29.43m |
| Chassis | Tubular space frame |
|---|---|
| Body Type | Sports Naked Bikes |
| Front Suspension | Upside down fork, Ø 41 mm |
| Rear Suspension | Cast aluminium dual swing arm, central spring strut, spring pre-load adjustable |
| Length | 2005 mm |
|---|---|
| Width | 849 mm |
| Height | 1080 mm |
| Fuel Capacity | 1 L |
| Kerb Weight | 164 kg |
| Kerb Weight | 164 kg |
| Headlight | Halogen |
|---|---|
| Tail Light | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Tail Lights | LED |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12v |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front :-110/70-R17, Rear :- 150/60-R17 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Cast Aluminium |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Front Brake Diameter | 300 mm |
| Rear Brake Diameter | 240 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | Yes |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | No |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | No |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | 12v |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |
Good performance in this bike.
Engine Disp: 321 cc Engine
Engine Type: liquid-cooled, 4-stroke, DOHC inline twin-cylinder; 4-valves per cylinder
Mileage PL: 35 kmpl Mileage Top Speed
Top Speed: Yes
Maximum Power: 42 hp
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →