| Processor | Intel Celeron Dual Core Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 inch Display | |
| Graphics Card | Intel HD Graphics | |
| OS | Dos | |
| RAM | 2GB DDR3 RAM | |
| Memory | 500GB HHD | |
| Battery | Li-Ion Battery | |
| Warranty | 1 Year Domestic Warranty |
| Name | Toshiba Satellite Celeron Dual Core |
|---|---|
| Model | Satellite Celeron Dual Core |
| Price | Tk 20,500 |
| Brand | Toshiba |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | IEEE 802.11b/g/n |
|---|
| Display Type | HD Clear SuperView LED Backlit Display |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inch |
| Display Resolution | 1366 x 768 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 380 x 259.9 x 26.6 mm(WxHxD) |
|---|---|
| Body Weight | 2.20 kg |
| Body Color | Black |
| Operating System | Dos |
|---|---|
| Processor | Intel Celeron Dual Core (4th Gen) |
| Ram | 2GB DDR3 |
|---|---|
| Hard Disk Capacity | 500GB |
| Battery Type | Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | TBC |
| Audio | Built-in Speakers with Toshiba Audio Enhancement, 16-bit Stereo with Intel High Definition Audio Support |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | IEEE 802.11b/g/n |
|---|---|
| Bluetooth | v4.0 |
| USB | 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
| Made By |
|---|
An absolute beast of a machine.
Display: 11 Inch 2K IPS Display
Processor: 8 Octa Core Processor
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: 8000mAh Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch HD IPS Display
Processor: Intel N200 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 2-cell, 47 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch Full HD Display
Processor: Intel® Pentium™ Processor
RAM: 3GB RAM
OS: Genuine Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion 4800 mAh Battery
Warranty: 4 month Warranty
View Details →
Display: 10.1 Inch IPS LCD Refresh Rate 60Hz Display
Processor: (Octa-core) 2x1.8 GHz Cortex-A75 - 6x1.8 GHz Cortex-A55 CPU Processor
RAM: 4GB RAM
OS: Android 12
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 6000mAh Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 10.1 Inch IPS LCD Refresh Rate 60Hz Display
Processor: (Octa-core) 2x1.8 GHz Cortex-A75 - 6x1.8 GHz Cortex-A55 CPU MediaTek MT8183 Processor
RAM: 8GB LPDDR4x RAM
OS: Android 12
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 7000mAh Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 13.3 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Apollo Lake N3450 Processor
RAM: 6GB DDR3L 1866MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Lithium Ion polymer 5,000mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inches FHD Display
Processor: Intel Core m3 7Y30 Processor
RAM: 8GB DDR3L 1600MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10
Battery: Lithium Ion polymer 5,000mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron Apollo Lake N3350 Processor
RAM: 4GB LPDDR4 2400MHz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron N3350 Processor
RAM: 4GB LPDDR4 1866MHz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron N4100 Processor
RAM: 8GB LPDDR4 RAM
OS: Microsoft Windows 10
Battery: Li-Poly 26600 mWh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →