| Processor | Intel Celeron N4100 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 11.6 Inches FHD IPS Display | |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics | |
| OS | Microsoft Windows 10 | |
| RAM | 8GB LPDDR4 RAM | |
| Memory | 128GB SSD | |
| Battery | Li-Poly 26600 mWh Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Teclast X4 |
|---|---|
| Model | X4 |
| Price | Tk 20,838 |
| Brand | Teclast |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | 802.11 a/b/g/n/ac, Dual WiFi 2.4GHz/5.0GHz,WiFi |
|---|
| Display Type | FHD IPS, LCD Capacitive TouchScreen, Full Lamination Slim and Lightweight |
|---|---|
| Display Size | 11.6 Inches |
| Display Resolution | 1920 x 1080 Pixels, 24 bit color depth, 190 PPI Pixel Density |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 290 mm x 179 mm x 8.9 mm (L x W x H) |
|---|---|
| Body Weight | 840 Grams (With Battery) |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Blue |
| Operating System | Microsoft Windows 10 |
|---|---|
| Processor | Intel Celeron N4100 |
| Generations | 8th Gen |
| Ram | 8GB LPDDR4 Dual-channel RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 128GB SSD |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) Non-Removable Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 26600 mWh Battery |
| Battery Backup | Up to 7 Hours |
| Audio | Yes With 3.5 mm Audio Jack Support |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | Yes |
|---|---|
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac, Dual WiFi 2.4GHz/5.0GHz,WiFi |
| Bluetooth | Yes Bluetooth v4.2 with A2DP Profile |
| USB | 2 x USB 3.0 Port, 1 x Type-C |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Ergonomic Magnetic Keyboard, Wireless Projection, Adjustable Stand |
Good purchase
Display: 11 Inch 2K IPS Display
Processor: 8 Octa Core Processor
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: 8000mAh Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch HD IPS Display
Processor: Intel N200 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 2-cell, 47 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch Full HD Display
Processor: Intel® Pentium™ Processor
RAM: 3GB RAM
OS: Genuine Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion 4800 mAh Battery
Warranty: 4 month Warranty
View Details →
Display: 10.1 Inch IPS LCD Refresh Rate 60Hz Display
Processor: (Octa-core) 2x1.8 GHz Cortex-A75 - 6x1.8 GHz Cortex-A55 CPU Processor
RAM: 4GB RAM
OS: Android 12
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 6000mAh Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 10.1 Inch IPS LCD Refresh Rate 60Hz Display
Processor: (Octa-core) 2x1.8 GHz Cortex-A75 - 6x1.8 GHz Cortex-A55 CPU MediaTek MT8183 Processor
RAM: 8GB LPDDR4x RAM
OS: Android 12
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 7000mAh Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 13.3 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Apollo Lake N3450 Processor
RAM: 6GB DDR3L 1866MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Lithium Ion polymer 5,000mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inches FHD Display
Processor: Intel Core m3 7Y30 Processor
RAM: 8GB DDR3L 1600MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10
Battery: Lithium Ion polymer 5,000mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron Apollo Lake N3350 Processor
RAM: 4GB LPDDR4 2400MHz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron N3350 Processor
RAM: 4GB LPDDR4 1866MHz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 12.5 inches 2K IPS backlight Display
Processor: Intel Celeron N3450 Processor
RAM: 6GB LPDDR3 RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium polymer 5000mAH battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →