| Processor | Intel Core m3-6Y30 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 12.5 inches widescreen Display | |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 515 | |
| OS | Windows 10 Pro | |
| RAM | 4GB LPDDR3 1600MHz RAM | |
| Memory | 128GB M.2 SSD | |
| Battery | 3 cell/36Wh Lithium Ion Battery | |
| Warranty | 3 Year Standard Limited Warranty |
| Name | Toshiba Portege Core m3 Z20T C2100ED |
|---|---|
| Model | Portege Core m3 Z20T C2100ED |
| Price | Tk 49,200 |
| Brand | Toshiba |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | Intel Dual-Band Wireless-AC 8260 |
|---|
| Display Type | Anti-glare coating, FHD LED Backlit Digitizer Touchscreen Display with In-Plane Switching Technology (IPS) & Anti-glare coating, Intel Wireless Display Ready |
|---|---|
| Display Size | 12.5 inches widescreen |
| Display Resolution | 16:9 aspect ratio, 1920x1080, Supports 1080p content |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Weight | 3.3lbs (1.51Kg) |
|---|---|
| Body Color | Graphite Black Metallic |
| Operating System | Windows 10 Pro (National Academic only) |
|---|---|
| Processor | Intel Core m3-6Y30 Processor |
| Ram | 4GB LPDDR3 1600MHz ( not user upgradeable) |
|---|---|
| SSD Capacity | 128GB M.2 |
| Battery Type | Lithium Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 3 cell |
| Audio | DTS Studio Sound, Microphone input port/Headphone output port(shared), Built-in stereo speakers, Volume up/down buttons |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Intel Dual-Band Wireless-AC 8260 |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| USB | 1-USB Type-C port, 2-USB 3.0 ports |
| Made By |
|---|
Great value gaming laptop.
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7520U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Li-Polymer 47Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA LED LCD Display
Processor: Intel Core i3-N305 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home in S mode 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion Li-Ion 40Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-11390H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 46Whr Non-Removable Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch HD Plus 60Hz LED LCD Display
Processor: Intel Core i3-N305 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) 40Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 Inch HD touchscreen LCD LED Display
Processor: Intel N100 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Chrome OS
Battery: 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) 48Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch HD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.1 Inch 2K IPS LCD Display
Processor: Intel Core i3-1215U Processor
RAM: 8GB, 16GB LPDDR5 RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 46.2WH high-capacity lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Core i3 Processor
RAM: 12GB LPDDR4 RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inches FHD Display
Processor: Intel Core i7-4210M Processor
RAM: 4GB DDR3L 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 4 Cell 2200 mAh Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inches Full-HD Display
Processor: Intel Core i7-7500U Processor
RAM: 8GB DDR4 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 64-bit
Battery: 3 Cell 3150 mAh 35 Watt Hours Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →