| Processor | Intel Core i3-1215U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.1 Inch 2K IPS LCD Display | |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 8GB, 16GB LPDDR5 RAM | |
| Memory | 512GB PCIe NVMe M.2 SSD | |
| Battery | 46.2WH high-capacity lithium-ion Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Chuwi CoreBook X |
|---|---|
| Model | CoreBook X |
| Price | Tk 48,969 |
| Brand | Chuwi |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | 2.4G/5G WIFI |
|---|
| Display Type | 2K IPS LCD Widescreen 340nits brightness, and 100% sRGB color gamut, this display will bring you the most vibrant and vivid colors ever |
|---|---|
| Display Size | 14.1 Inch |
| Display Resolution | 1440 x 2160 pixels (3:2 aspect ratio) |
| Webcam | 2 Megapixels for Photos and Face-to-face Chat |
|---|
| Body Dimensions | (W x H x D) 310 x 229.5 x 20.6 (H) mm |
|---|---|
| Body Weight | 1.36 kg |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Black |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i3-1215U 6-cores 8-threads 3.3 GHz base Up to 4.4GHz Turbo boost speed, 15 W TDP |
| Generation | 12th Gen |
| Ram | 8GB, 16GB LPDDR5 RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Battery Type | 46.2WH high-capacity Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | lithium-ion Battery |
| Battery Backup | Up to 8 hours |
| Audio | Yes with Built-in Four speakers Speaker, Dual microphone |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | 2.4G/5G WIFI |
| Bluetooth | Yes, 5.1 |
| USB | 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Narrow Bezal Keyboard |
Excellent Laptop
Display: 14.0 Inch WUXGA LED LCD Display
Processor: Intel Core i3-N305 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home in S mode 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion Li-Ion 40Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-11390H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 46Whr Non-Removable Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch HD Plus 60Hz LED LCD Display
Processor: Intel Core i3-N305 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) 40Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 Inch HD touchscreen LCD LED Display
Processor: Intel N100 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Chrome OS
Battery: 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) 48Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch HD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Core i3 Processor
RAM: 12GB LPDDR4 RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inches FHD Display
Processor: Intel Core i7-4210M Processor
RAM: 4GB DDR3L 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 4 Cell 2200 mAh Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inches Full-HD Display
Processor: Intel Core i7-7500U Processor
RAM: 8GB DDR4 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 64-bit
Battery: 3 Cell 3150 mAh 35 Watt Hours Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inches Full-HD Display
Processor: Intel Core i7-7500U Processor
RAM: 8GB DDR4 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 64-bit
Battery: 3 Cell 3150 mAh 35 Watt Hours Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inches Full-HD Display
Processor: Intel Core i7-7500U Processor
RAM: 8GB DDR4 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 64-bit
Battery: 4-Cell 6300 mAh 46.6 Watt Hours Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →