| Camera | 19MP Main, 13MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.5 inches P-OLED | |
| Sim | Single SIM (Nano-SIM) | |
| OS | Android 9.0 (Pie) | |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) | |
| RAM | 6GB RAM | |
| Memory | 128GB ROM | |
| Battery | 4400 mAh Li-Ion battery |
| Name | Sony Xperia XZ4 |
|---|---|
| Model | Xperia XZ4 |
| Price | Tk 97,737 |
| Brand | Sony |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Not announced yet |
|---|---|
| Launch Date | Rumored |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (8CA) Cat20 2000/316 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | P-OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.5 inches, 98.7 cm2 (~82.1% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1440 x 3360 pixels (~562 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Primary Camera | 19 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/2.3 |
|---|---|
| Secondary Camera | 13 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/3 |
| Camera Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (5-axis gyro-EIS), 1080p@960fps, HDR |
| Body Color | Black |
|---|
| OS Version | OS Version |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.8 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| Memory Internal | 128GB ROM |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 512 GB |
| Ram | 6GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 4400 mAh battery |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No 24-bit/192kHz audio Dynamic vibration system Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector; USB Host |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint -rear-mounted, accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Other Features | Fast battery charging (Power Delivery) Qi wireless charging |
|---|
Awesome Phone. best Camera. Go for It.
Display: 6.7 Inches Dynamic LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+10MP+12MP Main, 12MP Front
Chipset: Exynos 2400 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, One UI 6.1
Battery: Non-removable Li-Po 4900 mAh Battery
View Details →
Display: 1.92 Inches LTPO OLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Apple S9
RAM: No RAM
OS: WatchOS 10
Battery: 542 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 11.0 Inches AMOLED Display
Camera: 13MP Main, 12MP Font Camera
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 8GB,12GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: 8400 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches OLED Display
Camera: 108MP+8MP+5MP+2MP Main, 32MP Font Camera
Chipset: Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 4600 mAh Battery
View Details →
Display: 6.79 Inches LTPO OLED Display
Camera: 50MP+12MP+12MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13, Flyme
Battery: Li-Po 4800 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches AMOLED capacitive Display
Camera: 200MP+8MP+2MP Main, 20MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.92 inches Retina LTPO OLED Display
Camera: No
Chipset: Apple S8
RAM: No
OS: watchOS 9.0
Battery: Non-removable Li-Ion
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+13MP+5MP Main, 12MP Front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon
RAM: 8GB,12GB,16GB RAM
OS: Android 12
Battery: Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 5.2 inches OLED Display
Camera: 12MP main, 7MP front
Chipset: Apple A13 Bionic
RAM: 6GB RAM
OS: iOS v13.0
Battery: 2050 mAh Battery
View Details →
Display: 6.55 inches Fluid AMOLED Display
Camera: 64MP+16MP+5MP+2MP main, 16MP front
Chipset: Qualcomm SM8250 Snapdragon 875 (5 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 11
Battery: 5000 mAh Battery
View Details →