| Camera | 64MP+16MP+5MP+2MP main, 16MP front | |
|---|---|---|
| Display | 6.55 inches Fluid AMOLED Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 11 | |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 875 (5 nm) | |
| RAM | 8GB RAM | |
| Memory | 128GB ROM | |
| Battery | 5000 mAh Battery |
| Name | Oneplus 11 |
|---|---|
| Model | 11 |
| Price | Tk 98,500 |
| Brand | OnePlus |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Not Announced |
|---|---|
| Launch Date | Not Announced |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE (unspecified) |
| Network 5G | 1, 3, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Display Type | Fluid AMOLED |
|---|---|
| Display Size | 6.55 inches (16.63 cm) |
| Display Resolution | 1080 x 2400 Pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 402 ppi |
| Primary Camera | 64MP 16MP 5MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 32MP |
| Video | 4K@30fps |
| Body Dimensions | 8.4 mm |
|---|---|
| Body Color | Gray Sierra, Blue Haze, Green Wood, Pac-Man Edition |
| Operating System | Android 11 |
|---|---|
| OS Version | 11 |
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 875 (5 nm) |
| Memory Internal | 128GB |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes, Wi-Fi 802.11, ac/b/g/n/n 5GHz |
|---|---|
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, Glonass |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|
Perfect phone
Exceeded my expectations
Display: 6.7 Inches Dynamic LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+10MP+12MP Main, 12MP Front
Chipset: Exynos 2400 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 14, One UI 6.1
Battery: Non-removable Li-Po 4900 mAh Battery
View Details →
Display: 1.92 Inches LTPO OLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Apple S9
RAM: No RAM
OS: WatchOS 10
Battery: 542 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 11.0 Inches AMOLED Display
Camera: 13MP Main, 12MP Font Camera
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 8GB,12GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: 8400 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches OLED Display
Camera: 108MP+8MP+5MP+2MP Main, 32MP Font Camera
Chipset: Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 4600 mAh Battery
View Details →
Display: 6.79 Inches LTPO OLED Display
Camera: 50MP+12MP+12MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13, Flyme
Battery: Li-Po 4800 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches AMOLED capacitive Display
Camera: 200MP+8MP+2MP Main, 20MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 12
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 1.92 inches Retina LTPO OLED Display
Camera: No
Chipset: Apple S8
RAM: No
OS: watchOS 9.0
Battery: Non-removable Li-Ion
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+13MP+5MP Main, 12MP Front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon
RAM: 8GB,12GB,16GB RAM
OS: Android 12
Battery: Li-Po 6000 mAh Battery
View Details →
Display: 5.2 inches OLED Display
Camera: 12MP main, 7MP front
Chipset: Apple A13 Bionic
RAM: 6GB RAM
OS: iOS v13.0
Battery: 2050 mAh Battery
View Details →Display: 6.57 inches AMOLED Display
Camera: 16MP+16MP+12MP main, 16MP front
Chipset: Google Tensor (5 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 11
Battery: 4500 mAh Battery
View Details →