| Processor | Intel Core i9-13900HX Processor | |
|---|---|---|
| Display | 17.3 Inch WQHD IPS 240Hz Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4080 Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 16GB DDR5 5600Mhz RAM | |
| Memory | 500GB M.2 PCIe 3.0 x4 NVMe SSD | |
| Battery | Changeable 99 Wh Li-Poly-Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Schenker Key 17 Pro Core i9 13th Gen |
|---|---|
| Model | Key 17 Pro |
| Price | Tk 354,142 |
| Brand | Schenker |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Wi-Fi 6E |
|---|
| Display Type | WQHD IPS 240Hz Display |
|---|---|
| Display Size | 17.3 inch Display |
| Display Resolution | 1440 x 2560 Pixels |
| Webcam | Full HD webcam with Temporal Noise Reduction (Windows Hello compatible) |
|---|
| Body Dimensions | 396 x 278 x 24.9 mm (W x D x H) |
|---|---|
| Body Weight | 3.4 kg |
| Body Build | Plastic 130° display opening angle PH 1 screw heads one-hand opening |
| Body Color | Black |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i9-13900HX Processor |
| Generation | 13th Gen |
| Ram | 16GB DDR5 5600Mhz Ram |
|---|---|
| SSD Capacity | 500GB M.2 Samsung 980 PCIe 3.0 x4 NVMe SSD |
| Graphics Memory | 8GB GDDR6 150 W TGP (+ 25 W Dynamic Boost) |
| Battery Type | Li-Poly-Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | Changeable 99 Wh Li-Poly-Battery |
| Battery Backup | Up to 9 hours |
| Audio | Microphone with noise cancelling |
|---|---|
| Loudspeaker | Stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | 2x USB-A 3.2 Gen2 (1x powered) |
| Made By | Germany |
|---|---|
| Other Features | keyboard with per-key RGB backlight, full-fledged numeric keypad and full-size arrow keys |
Best laptop.
Display: 16.0 Inch WQXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-13800H Processor
RAM: 32GB DDR5 5600MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-Cell 90Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.0 Inch FHD WVA Display
Processor: Intel Core i7-13850HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 83 Wh, 6 Cell, Lithium Ion Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.0 Inch WQXGA Display
Processor: Intel Core i9-13900HX Processor
RAM: 32GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 99.8WHr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD Narrow Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 32GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-Cell 94Whr Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD Narrow Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 32GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 62.32Whr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch FHD Plus Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell, Li-Polymer, 99.9Whr Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch QHD Display
Processor: Intel Core i9-13980HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 cell (99.9Whr) Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WQUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1260P Processor
RAM: 16GB LPDDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-Cell: 57Wh Lithium-Ion Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch QHD 240Hz Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 82Wh Lithium-ion battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 inch QHD 240Hz Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 16 GB DDR5 4800MHz dual-channel RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 82Wh Lithium-ion battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →