| Processor | Intel Core i9-13900HX Processor | |
|---|---|---|
| Display | 17.0 Inch WQXGA Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4080 (Max-P: 175 Watts) Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 32GB DDR5 4800MHz RAM | |
| Memory | 2TB Performance PCIe Gen 4 NVMe SSD | |
| Battery | 4-Cell 99.8WHr Extended Life Polymer Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Eluktronics MECH 17RTX 4080 |
|---|---|
| Model | MECH 17RTX 4080 |
| Price | Tk 354,246 |
| Brand | Eluktronics |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Wi-Fi 6 AX 201 (2x2) |
|---|
| Display Type | WQXGA Narrow Bezel IPS-Type 240Hz 380-nit Anti-Glare Display with G-Sync Technology & Advanced Optimus Support |
|---|---|
| Display Size | 17.0 Inch |
| Display Resolution | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio |
| Webcam | Full HD IR Camera with Windows Hello Support & dual digital microphones |
|---|
| Body Dimensions | 15.09 x 10.7 x 1.07 |
|---|---|
| Body Weight | 6.19 lbs |
| Body Build | Magnesium Alloy |
| Body Color | Matte Black |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i9-13900HX 24-core, 32-threads 2.20GHz, Max Boost up to 5.40GHz 36MB Intel Smart Cache |
| Generation | 13th Gen |
| Ram | 32GB DDR5 4800MHz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 2TB Performance PCIe Gen 4 NVMe SSD |
| Graphics Memory | 12GB GDDR6 |
| Battery Type | 4-Cell 99.8WHr Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | Extended Life Polymer c |
| Battery Backup | Up to 8 Hours |
| Audio | Nahimic Audio |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Wi-Fi 6 AX 201 (2x2) |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | 1 Thunderbolt 4 (Now connected to dGPU!) 1 USB 3.1 (Gen 2) 2 USB 3.1 (Gen 1) SD Card Reader, 2,500GB Ethernet RJ-45 Audio out & Mic In Kensington Lock slot |
| Made By | United States |
|---|---|
| Other Features | Cherry MX Per-Key RGB Low Profile Mechanical Keyboard - 1.8mm travel, 65gf actuation force, 20 million keystroke rating Top function row and 10-key membrane numeric keypad are membrane keys. Mechanical keyboard switches are highly audible while typing Customizable RGB Light Bar |
Wow good Processor
Display: 16.0 Inch WQXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-13800H Processor
RAM: 32GB DDR5 5600MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-Cell 90Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.0 Inch FHD WVA Display
Processor: Intel Core i7-13850HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 83 Wh, 6 Cell, Lithium Ion Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch WQHD IPS 240Hz Display
Processor: Intel Core i9-13900HX Processor
RAM: 16GB DDR5 5600Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Changeable 99 Wh Li-Poly-Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD Narrow Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 32GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-Cell 94Whr Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD Narrow Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 32GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 62.32Whr Extended Life Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch FHD Plus Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell, Li-Polymer, 99.9Whr Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch QHD Display
Processor: Intel Core i9-13980HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 cell (99.9Whr) Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WQUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1260P Processor
RAM: 16GB LPDDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-Cell: 57Wh Lithium-Ion Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch QHD 240Hz Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 82Wh Lithium-ion battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 inch QHD 240Hz Display
Processor: Intel Core i9-12900H Processor
RAM: 16 GB DDR5 4800MHz dual-channel RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 82Wh Lithium-ion battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →