| Processor | Intel Core i3-350M Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14 Inch Display | |
| Graphics Card | Intel ATI Radeon HD545v | |
| OS | Windows 7 Home | |
| RAM | 4GB DDR3 RAM | |
| Memory | 320GB HDD | |
| Battery | Li-ion 6 Cell Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Samsung NP R440 JT01IN Core i3 |
|---|---|
| Model | NP R440 JT01IN Core i3 |
| Price | Tk 45,100 |
| Brand | Samsung |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | IEEE 802.11b/g/n |
|---|
| Display Type | LED HD Glossy Display |
|---|---|
| Display Size | 14 Inch |
| Display Resolution | 1366 x 768 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 343.9 x 239.0 x 36.9 mm (WxHxD) |
|---|---|
| Body Weight | 2.2 Kg |
| Body Color | Silver Black |
| Operating System | Windows 7 Home |
|---|---|
| Processor | Intel Core i3-350M |
| Ram | 4GB DDR3 RAM |
|---|---|
| Hard Disk Capacity | 320GB HDD |
| Battery Type | Li-ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 6 Cell |
| Battery Backup | upto 6 Hours |
| Audio | Stereo Speakers, SRS 3D Sound Effect |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | IEEE 802.11b/g/n |
|---|---|
| Bluetooth | v4.0 |
| USB | 3 x USB 2.0 |
| Made By |
|---|
Exactly as expected.
Display: 11.6 Inch HD Touch screen Display
Processor: Intel N100 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Chrome
Battery: 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 11.0 Inches IPS LCD Display
Processor: Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 3.1
Battery: Non-removable Li-Po 7250 mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA Display
Processor: AMD Ryzen 3 7320C Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Chrome
Battery: 63WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 Inch HD touchscreen LCD LED Display
Processor: Intel N100 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Chrome OS
Battery: 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) 48Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14 Inch Display
Processor: Intel Pentium Silver N5030 processor
RAM: 8GB DDR4 2666MHz RAM
OS: Genuine Windows
Battery: Lithium-Ion battery pack Battery
Warranty: Upto 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch HD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch HD Plus BrightView Display
Processor: Intel Core i3-N305 Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Core i3 Processor
RAM: 12GB LPDDR4 RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inches FHD Display
Processor: Intel Core i7-4210M Processor
RAM: 4GB DDR3L 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 4 Cell 2200 mAh Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inches FHD Display
Processor: Intel Core i7-4210M Processor
RAM: 4GB DDR3L 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 4 Cell 2200 mAh Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →