| Processor | Intel Core i3-N305 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 17.3 Inch HD Plus BrightView Display | |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 8GB DDR4 3200Mhz RAM | |
| Memory | 256GB PCIe NVMe M.2 SSD | |
| Battery | 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Hp Laptop 17 |
|---|---|
| Model | Laptop 17 |
| Price | Tk 45,739 |
| Brand | HP |
| Type | |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | MediaTek Wi-Fi CERTIFIED 6 MT7921 (2x2) |
|---|
| Display Type | HD Plus BrightView, 250 nits, Screen-To-Body Ratio 84% |
|---|---|
| Display Size | 17.3 inch |
| Display Resolution | 900 x 1600 Pixels |
| Webcam | HP True Vision 720p HD camera with integrated dual array digital microphones |
|---|
| Body Dimensions | (W x D x H) 15.78 x 10.15 x 0.78 in |
|---|---|
| Body Weight | 4.6 lbs |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Jet black, Natural Silver, Pale rose gold |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i3-N305 |
| Generation | 13th Gen |
| Ram | 8GB DDR4 3200Mhz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 256GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Battery Type | Lithium-ion prismatic Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery |
| Battery Backup | Upto 1 hour |
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | MediaTek Wi-Fi CERTIFIED 6 MT7921 (2x2) |
| Bluetooth | Yes, 5.2 Combo |
| USB | 1 USB Type-C |
| Made By | American |
|---|---|
| Other Features | 45 W Smart AC power adapter |
Best
Display: 11.6 Inch HD Touch screen Display
Processor: Intel N100 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Chrome
Battery: 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 11.0 Inches IPS LCD Display
Processor: Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 3.1
Battery: Non-removable Li-Po 7250 mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA Display
Processor: AMD Ryzen 3 7320C Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Chrome
Battery: 63WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 11.6 Inch HD touchscreen LCD LED Display
Processor: Intel N100 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Chrome OS
Battery: 3-cell Lithium Ion (Li-Ion) 48Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14 Inch Display
Processor: Intel Pentium Silver N5030 processor
RAM: 8GB DDR4 2666MHz RAM
OS: Genuine Windows
Battery: Lithium-Ion battery pack Battery
Warranty: Upto 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch HD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Core i3 Processor
RAM: 12GB LPDDR4 RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inches FHD Display
Processor: Intel Core i7-4210M Processor
RAM: 4GB DDR3L 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 4 Cell 2200 mAh Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inches FHD Display
Processor: Intel Core i7-4210M Processor
RAM: 4GB DDR3L 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 4 Cell 2200 mAh Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inches Full-HD Display
Processor: Intel Core i7-7500U Processor
RAM: 8GB DDR4 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 64-bit
Battery: 3 Cell 3150 mAh 35 Watt Hours Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →