| Camera | 12MP+8MP+12MP Main, 32MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.5 inches Super AMOLED Display | |
| Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 11 | |
| Chipset | Exynos 990 (7 nm+) | |
| RAM | 8GB, 12GB RAM | |
| Memory | 128GB, 256GB, 512GB ROM | |
| Battery | 5000mAh Li-Poly Battery |
| Name | Samsung Galaxy S21 FE |
|---|---|
| Model | Galaxy S21 FE |
| Price | Tk 76,699 |
| Brand | Samsung |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Not announced |
|---|---|
| Launch Date | Exp. January, 2021 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Super AMOLED Display |
|---|---|
| Display Size | 6.5 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 407 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 HDR10+ Always-on display 120Hz refresh rate |
| Primary Camera | 12MP 8MP 12MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 32MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.74 |
| Camera Features | Auto-HDR, panorama |
| Video | 2160p @120fps, 3840×2160 pixels |
| Body Dimensions | 159.8 x 74.5 x 8.4 mm (6.29 x 2.93 x 0.33 in) |
|---|---|
| Body Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Body Color | White, Blue, Orange, Lavender, Green, Red |
| Operating System | Android 11 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.73 GHz Mongoose M5 & 2x2.50 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 MP11 |
| Chipset | Exynos 990 (7 nm+) |
| Memory Internal | 128GB, 256GB , 512GB (ROM) |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 8GB, 12GB (RAM) |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | Fast charging 20W |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint -under display, ultrasonic, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Korea |
|---|---|
| Other Features | Fingerprint Sensor Position: Under Display |
Best in this price range.
Display: 6.76 Inches LTPO OLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 8MP+60MP Front
Chipset: Kirin 9000S (7 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: HarmonyOS 4.0
Battery: Non-removable Li-Po 4600 mAh Battery
View Details →
Display: 13.2 Inches OLED Display
Camera: 13MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Kirin 9000s (7 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Harmony OS 4
Battery: Li-Po 10,100 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches LTPO4 AMOLED Display
Camera: 50MP+12MP+13MP Main 16MP Front Camera
Chipset: Qualcomm SM8550 Snapdragon 8 Gen 2
RAM: 8GB, 12GB, 16GB RAM
OS: Android 13, Funtouch 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 11.61 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 9000 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13, ColorOS 13.1
Battery: Li-Po 9510 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 4700 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches AMOLED Display
Camera: 200MP+8MP+2MP Main, 20MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 12, MIUI 13
Battery: 4600mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 1.39 Inches AMOLED Display
Camera: No
Chipset: No
RAM: 2MB RAM
OS: Feature phone
Battery: 455mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches Super XDR OLED Display
Camera: 12MP+12MP+12MP Main, 12MP Front
Chipset: Apple A15 Bionic 5nm
RAM: 8GB RAM
OS: iOS 15
Battery: Li-Ion 4373 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 inches LTPO3 AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+14.6MP main, 16MP front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 12, Funtouch 12 (International), Origin OS Ocean (China)
Battery: 4700 mAh Battery
View Details →
Display: 6.1 inches Dynamic AMOLED 2X Display
Camera: 50MP+12MP+12MP main, 13MP front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) - ROW
RAM: 8GB RAM
OS: Android 12
Battery: 5,500mAh Li-Po Battery
View Details →