| Processor | Intel Core m3 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 12.2 inches Display | |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 615 | |
| OS | Chrome OS | |
| RAM | 4GB LPDDR3 RAM | |
| Memory | 32GB eMMC | |
| Battery | Watt Hours 39Wh Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Samsung Chromebook Plus |
|---|---|
| Model | Chromebook Plus |
| Price | Tk 22,922 |
| Brand | Samsung |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | 802.11 ac |
|---|
| Display Type | Full HD WUXGA LED touchscreen display with Pen spoted |
|---|---|
| Display Size | 12.2 inches |
| Display Resolution | 1200 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 11.34 x 8.19 x 0.63~0.70 inches (L x W x H) |
|---|---|
| Body Weight | 2.93 lbs |
| Body Color | Stealth Silver |
| Operating System | Chrome OS |
|---|---|
| Processor | Intel Core m3 Processor, Speed (GHz) 1.5Ghz, CPU Cache 2MB L3 |
| Ram | 4GB LPDDR3 |
|---|---|
| eMMC Capacity | 32GB eMMC |
| Battery Type | 39Wh battery |
|---|
| Audio | 1.5W x 2, Stereo |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | 802.11 ac |
|---|---|
| Bluetooth | v4.0 |
| USB | 1 Headphone out/Mic-in Combo, 2 x USB-C [up to 5Gbps, 4K display out with optional adapter, Charging]; 1 x USB 3.0 |
| Made By |
|---|
Good computer for streaming
Display: 12.7 Inch 144Hz LCD Display
Processor: Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Android 13, ZUI 15
Battery: Li-Po 10200 mAh, non-removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch HD IPS Display
Processor: Intel N200 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 2-cell, 47 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch Full HD Display
Processor: Intel® Pentium™ Processor
RAM: 3GB RAM
OS: Genuine Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion 4800 mAh Battery
Warranty: 4 month Warranty
View Details →
Display: 10.1 Inch FHD Display
Processor: Intel® Gemini Lake Quad Core Processor
RAM: 4GB RAM
OS: Windows 10
Battery: Lithium-Ion battery pack, 7.4V, 27.75WH Battery
Warranty: 2 Years Warranty
View Details →
Display: 13.3 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Apollo Lake N3450 Processor
RAM: 6GB DDR3L 1866MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Lithium Ion polymer 5,000mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inches FHD Display
Processor: Intel Core m3 7Y30 Processor
RAM: 8GB DDR3L 1600MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10
Battery: Lithium Ion polymer 5,000mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron Apollo Lake N3350 Processor
RAM: 4GB LPDDR4 2400MHz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron N3350 Processor
RAM: 4GB LPDDR4 1866MHz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron N4100 Processor
RAM: 8GB LPDDR4 RAM
OS: Microsoft Windows 10
Battery: Li-Poly 26600 mWh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 12.5 inches 2K IPS backlight Display
Processor: Intel Celeron N3450 Processor
RAM: 6GB LPDDR3 RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium polymer 5000mAH battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →