| Processor | Intel Celeron N4000 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 inches FHD LED Display | |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 600 | |
| OS | Chrome OS | |
| RAM | 4GB LPDDR4 RAM | |
| Memory | 32GB eMMC SSD | |
| Battery | 2-cell Li-Ion 39wh 5070mah Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Samsung Chromebook 4 Plus |
|---|---|
| Model | Chromebook 4 Plus (XE350XBA-K01US) (2019) |
| Price | Tk 19,796 |
| Brand | Samsung |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type |
|---|
| Display Type | FHD LED Anti-Reflective display |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 14.16 x 9.64 x 0.65 (359.7 x 244.9 x 16.5 mm) (L x W x H) |
|---|---|
| Body Weight | 3.75 lbs (1.7 kg) |
| Body Color | Platinum Titan |
| Operating System | Chrome OS |
|---|---|
| Processor | Intel Celeron N4000 ProcessorOS |
| Ram | 4GB LPDDR4 |
|---|---|
| eMMC Capacity | 32GB eMMC SSD |
| Battery Type | 2-cell Li-Ion 39wh 5070mah battery |
|---|---|
| Battery Backup | Upto 10 hours |
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi 5 (2x2) |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| USB | 2 USB-C [up to 5Gbps, 4K display out with optional adapter, Charging] 1 USB3.0 |
Completely worthless and pretty disappointing.
Display: 11 Inch 2K IPS Display
Processor: 8 Octa Core Processor
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: 8000mAh Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch HD IPS Display
Processor: Intel N200 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 2-cell, 47 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch Full HD Display
Processor: Intel® Pentium™ Processor
RAM: 3GB RAM
OS: Genuine Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion 4800 mAh Battery
Warranty: 4 month Warranty
View Details →
Display: 10.1 Inch IPS LCD Refresh Rate 60Hz Display
Processor: (Octa-core) 2x1.8 GHz Cortex-A75 - 6x1.8 GHz Cortex-A55 CPU Processor
RAM: 4GB RAM
OS: Android 12
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 6000mAh Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 10.1 Inch IPS LCD Refresh Rate 60Hz Display
Processor: (Octa-core) 2x1.8 GHz Cortex-A75 - 6x1.8 GHz Cortex-A55 CPU MediaTek MT8183 Processor
RAM: 8GB LPDDR4x RAM
OS: Android 12
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 7000mAh Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 13.3 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Apollo Lake N3450 Processor
RAM: 6GB DDR3L 1866MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Lithium Ion polymer 5,000mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inches FHD Display
Processor: Intel Core m3 7Y30 Processor
RAM: 8GB DDR3L 1600MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10
Battery: Lithium Ion polymer 5,000mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron Apollo Lake N3350 Processor
RAM: 4GB LPDDR4 2400MHz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron N3350 Processor
RAM: 4GB LPDDR4 1866MHz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron N4100 Processor
RAM: 8GB LPDDR4 RAM
OS: Microsoft Windows 10
Battery: Li-Poly 26600 mWh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →