| Camera | 50 MP Main, 24 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.4 Inch Super AMOLED | |
| Sim | Dual SIM | |
| OS | Android 8.1 Oreo | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 855 | |
| RAM | 10 GB RAM | |
| Memory | 512 GB ROM | |
| Battery | 7000 mAh Li-Ion Battery |
| Name | Nokia McLaren Xtreme |
|---|---|
| Model | McLaren Xtreme |
| Price | Tk. 179,900 |
| Brand | Nokia |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | October, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Release October, 2018 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | Super AMOLED Capacitive Touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 6.4 Inches |
| Display Resolution | 1440 x 2160 Pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | Info. not available |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla glass |
| Primary Camera | 50MP Carl Zeiss camera |
|---|---|
| Secondary Camera | 24 MP |
| Camera Features | Geo-tagging, Touch focus, Face detection, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p, 720p@960fps |
| Body Dimensions | Info. not available |
|---|---|
| Body Weight | Info. not available |
| Body Color | Various |
| Operating System | Android 8.1 Oreo |
|---|---|
| CPU | Hexa-core 4×2.45 GHz |
| GPU | Adreno |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 855 |
| Memory Internal | 256GB |
|---|---|
| Memory External | Up to 2TB |
| Ram | 10GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 7000 mAh Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR, aptX HD |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Fingerprint , accelerometer, gyro, proximity, barometer, compas |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Finland |
|---|---|
| Other Features | Fast Charging : Yes |
Awesome ever it's camera and battery are fantastic, I love my Phone.
Display: 6.82 inches LTPO OLED Display
Camera: 48MP+48MP+40MP Main, 13MP Front
Chipset: Kirin 9000S (7 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: HarmonyOS 4.0 (China)
Battery: 5000 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.5 Inches OLED Display
Camera: 48MP+12MP+12MP Main, 12MP Font
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 8.03 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+12MP+12MP Main 16MP+16MP Front Camera
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13, Origin OS Ocean
Battery: 4800 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →