| Camera | 48MP+48MP+40MP Main, 13MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.82 inches LTPO OLED Display | |
| Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | HarmonyOS 4.0 (China) | |
| Chipset | Kirin 9000S (7 nm) | |
| RAM | 16GB RAM | |
| Memory | 512GB, 1TB UFS ROM | |
| Battery | 5000 mAh Non-removable Li-Po Battery |
| Name | Huawei Mate 60 RS Ultimate |
|---|---|
| Model | Mate 60 RS Ultimate |
| Price | Tk Exp. 180,000 |
| Brand | Huawei |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2023, September 25 |
|---|---|
| Launch Date | Coming soon. Exp. release 2023, September 28 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Network Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | LTPO OLED capacitive touchscreen, 1B colors |
|---|---|
| Display Size | 6.82 inches, 114.4 cm2 (~88.5% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1260 x 2720 pixels, 19.5:9 ratio (~440 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Protection | Huawei Kunlun Glass 2 |
| Features | 120Hz |
| Primary Camera | 48MP, f/1.4-f/4.0, 24mm (wide), PDAF, Laser AF, OIS 48MP, f/3.0, 90mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 40MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), PDAF |
|---|---|
| Secondary Camera | 13MP, f/2.4, 18mm (ultrawide) TOF 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Camera Features | LED flash, panorama, HDR HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/480fps, 720p@960fps, 720p@3840fps, HDR, gyro-EIS 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps |
| Body Dimensions | 163.7 x 79 x 8.1 mm (6.44 x 3.11 x 0.32 in) |
|---|---|
| Body Weight | 242 g or 246 g (8.54 oz) |
| Body Color | Black, Red |
| Operating System | HarmonyOS 4.0 (China) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.62 GHz Cortex-A720 & 3x2.15 GHz Cortex-A720 & 4x1.53GHz Cortex-A510) |
| GPU | Maleoon 910 GPU |
| Chipset | Kirin 9000S (7 nm) |
| Memory Internal | 512GB, 1TB UFS |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 16GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, Display Port 1.2 |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| Sensors | Face ID, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum BDS Satellite Calling and Message |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|
Best phone
Display: 6.5 Inches OLED Display
Camera: 48MP+12MP+12MP Main, 12MP Font
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 8.03 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+12MP+12MP Main 16MP+16MP Front Camera
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13, Origin OS Ocean
Battery: 4800 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.4 Inch Super AMOLED
Camera: 50 MP Main, 24 MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 855
RAM: 10 GB RAM
OS: Android 8.1 Oreo
Battery: 7000 mAh Li-Ion Battery
View Details →