| Camera | 12 MP+12 MP Main, 5 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.5 inches P-OLED Display | |
| Sim | Single SIM (Nano) or Hybrid Dual SIM Nano | |
| OS | Android 8.0 Oreo | |
| Chipset | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 | |
| RAM | 6 GB RAM | |
| Memory | 128 GB ROM | |
| Battery | Non-removable Li-Ion 3260 mAh Battery |
| Name | Nokia 8 Sirocco |
|---|---|
| Model | 8 Sirocco |
| Price | TK. 76,900 |
| Brand | Nokia |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | February, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Released April, 2018 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) CDMA 800 & TD-SCDMA |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | P-OLED capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~81.1% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 534 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 - Always-on display |
| Primary Camera | Dual: 12 MP (f/1.75, 1.4 µm, OIS) + 12 MP (f/2.6, 1.0 µm), dual pixel phase detection autofocus, 2x optical zoom, Carl Zeiss optics, dual-LED dual-ton |
|---|---|
| Secondary Camera | 5 MP (f/2.0, 1.4 µm), 1080p |
| Camera Features | Geo-tagging, Touch focus, Face detection, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Body Dimensions | 140.9 x 73 x 7.5 mm (5.55 x 2.87 x 0.30 in) |
|---|---|
| Body Weight | 177 g (6.24 oz) |
| Body Build | Front/back Gorilla Glass 5, stainless steel frame |
| Body Color | Black |
| Operating System | Android 8.0 Oreo |
|---|---|
| GPU | Adreno 540 |
| Chipset | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Kryo & 4x1.8 GHz Kryo) |
| Memory Internal | 128 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Ram | 6 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3260 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No - 24-bit/192kHz audio - Nokia OZO audio with 3 mics - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint rear-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | Finland |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging, (Quick Charge 4.0) Wireless charging (Qi) MP4/H.264 player MP3/WAV/eAAC+/FLAC player ANT+ support Photo/video editor Document viewer |
The best mobile I have used so far, the rear camera is great.
So far, amazing! it has been a great phone for a pretty cheap price for a phone. would recommend buying it.
Display: 6.76 Inches LTPO OLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 8MP+60MP Front
Chipset: Kirin 9000S (7 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: HarmonyOS 4.0
Battery: Non-removable Li-Po 4600 mAh Battery
View Details →
Display: 13.2 Inches OLED Display
Camera: 13MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Kirin 9000s (7 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Harmony OS 4
Battery: Li-Po 10,100 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches LTPO4 AMOLED Display
Camera: 50MP+12MP+13MP Main 16MP Front Camera
Chipset: Qualcomm SM8550 Snapdragon 8 Gen 2
RAM: 8GB, 12GB, 16GB RAM
OS: Android 13, Funtouch 13
Battery: Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 11.61 Inches IPS LCD Display
Camera: 13MP Main, 8MP Front
Chipset: Mediatek Dimensity 9000 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13, ColorOS 13.1
Battery: Li-Po 9510 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 4700 mAh Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches AMOLED Display
Camera: 200MP+8MP+2MP Main, 20MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 12, MIUI 13
Battery: 4600mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 1.39 Inches AMOLED Display
Camera: No
Chipset: No
RAM: 2MB RAM
OS: Feature phone
Battery: 455mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches Super XDR OLED Display
Camera: 12MP+12MP+12MP Main, 12MP Front
Chipset: Apple A15 Bionic 5nm
RAM: 8GB RAM
OS: iOS 15
Battery: Li-Ion 4373 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 inches LTPO3 AMOLED Display
Camera: 50MP+50MP+14.6MP main, 16MP front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 12, Funtouch 12 (International), Origin OS Ocean (China)
Battery: 4700 mAh Battery
View Details →
Display: 6.1 inches Dynamic AMOLED 2X Display
Camera: 50MP+12MP+12MP main, 13MP front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) - ROW
RAM: 8GB RAM
OS: Android 12
Battery: 5,500mAh Li-Po Battery
View Details →