| Camera type | DSLR Camera | |
|---|---|---|
| Megapixel | 24.5 megapixel Camera | |
| Video | MOV, MP4 type | |
| Sensor type | CMOS sensor | |
| Display type | 3 inch Super Density Display | |
| Connectivity | USB, HDMI, Wi-fi Connectivity | |
| Battery | EN-EL4 Lithium-ion Battery/EN-EL4a Lithium-ion Battery | |
| Warranty | 3 Years Warranty |
| Name | Nikon D3x Camera |
|---|---|
| Model | D3x Camera |
| Price | Tk 65,000 |
| Brand | Nikon |
| Type | Digital Camera |
| Showroom | Click Here |
| Remote control | No |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Wireless | FTP file transfer available and PTP/IP with optional WT-4A (IEEE 802.11 a/b/g) |
| Storage Type | CompactFlash© (CF) (Type I/II, compliant with UDMA) MicroDrive© |
|---|
| Camera type | DSLR |
|---|---|
| Processor | Yes |
| Sensor type | CMOS sensor |
| Minimum shutter speed | Yes |
|---|---|
| Maximum shutter speed | Yes |
| Built-in flash | i-TTL Balanced fill-flash, standard i-TTL flash for digital SLR |
| Format | MOV, MP4 |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| Resolutions | Up to 5 fps at Full FX-Format Resolution |
| ISO | ISO 100 - 1600 |
|---|---|
| Image Format | Yes |
| Image Quality levels | Yes |
| Autofocus | Nikon Multi-CAM 3500FX autofocus module |
|---|
| Screen Type | LCD |
|---|---|
| Screen Size | 3-inch |
| Live view | Yes |
| Weight (inc. batteries) | 43.0 oz.(1,220 g) |
|---|---|
| Dimensions | 6.3 in.(159.5 mm)x 6.2 in.(157 mm)x 3.4 in.(87.5 mm) |
| Battery | EN-EL4 Lithium-ion Battery/EN-EL4a Lithium-ion Battery |
Nich Camera
Excellent Camera
Brand: Sony
Model: Sonnar T FE 55mm
Lense Type: Telephoto
Lense Mount: Lens Mount Sony X
Zoom Type: Telephoto Zoom
Max Focal Length: 23 to 69mm Focal Lens
View Details →
Brand: Fujifilm
Model: XF 16-80mm f/4 R OIS WR
Lense Type: Telephoto
Lense Mount: X-Mount Lens/APS-C Format
Zoom Type: Telephoto Zoom
Max Focal Length: 24 to 120mm Focal Lens
View Details →
Brand: Sony Brand
Model: SEL1018/C AE
Lense Type: OSS lens
Lense Mount: E-Mount Lens Mount
Zoom Type: Most expensive zoom
Max Focal Length: 10 mm focal length
View Details →
Brand: Sony Brand
Model: SEL85F18
Lense Type: G Lens
Lense Mount: Sony E
Zoom Type: 6x Power Zoom
Max Focal Length: 55mm
View Details →
Brand: Canon Brand
Model: EF 24-105mm f/4L
Lense Type: USM Lens
Lense Mount: EF-Mount Lens Mount
Zoom Type: 5-group helical zoom
Max Focal Length: 24 to 105mm length
View Details →
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 20.1 Megapixels
Video: UHD 4K video
Connectivity: USB, HDMI, Microphone, Wi-fi
Sensor type: CMOS sensor
Warranty: 1 year warranty
View Details →
Camera type: Video camera
Megapixel: Megapixel
Video: 1920 x 1080p
Connectivity: 1 x Composite Video
Sensor type: High Sensitivity MOS Sensor
Warranty: 01 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: Video Camera
Megapixel: 4.14 Megapixel
Video: MP4 Video
Connectivity: HDMI, TV Out, Microphone
Sensor type: CMOS sensor
Warranty: 03 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 20.1 Megapixels
Video: HD recording mood
Connectivity: Wifi connectivity
Sensor type: 1-type High Sensitivity MOS Sensor
Warranty: 03 Years Service Warranty
View Details →
Camera type: DSLR camera
Megapixel: 24.1 Megapixel
Video: Full HD 1080p
Connectivity: USB, HDMI, Wi-fi
Sensor type: DX-format CMOS sensor
Warranty: 03 Years Service Warranty
View Details →