| Brands | Nikon Brand | |
|---|---|---|
| Model | AF-S FX NIKKOR 200-500mm | |
| Lense Type | Telephoto type | |
| Lense Mount | AF Mount | |
| Water Resistant | No Resistant | |
| Zoom Type | Standard zoom | |
| Max Focal Length | 500mm length | |
| Designed For | Nikon DSLR |
| Name | Nikon AF-S FX NIKKOR 200-500mm |
|---|---|
| Model | AF-S FX NIKKOR 200-500mm |
| Price | Tk. 102,000 |
| Brand | Nikon |
| Type | Camera Lenses |
| Showroom | Click Here |
| Focal Length aperture | 200 - 500 mm |
|---|---|
| Maximum Aperture | f/ 5.6 |
| Lens Construction | Lens Elements 7 Lens Groups 6 |
| Diagonal Angle of View | 5°00'12°20'/3°10'8°00 |
| Focusing Distance | 7.2 ft. ( 2.2 m) |
| Filter Size | 58 mm |
| Zoom Type | Standard |
| Compatible Format | FX DX FX in DX Crop Mode |
| Min. focal length | 200 mm |
| Max. focal length | 500mm |
| Focus Adjustment | Manual/Auto |
| Water Resistant | No Resistant |
| Stable For | Portrait |
This is a great big camera lens.
Brand: FUJIFILM
Model: XF 16-55mm
Lense Type: Telephoto Zoom
Lense Mount: X-Mount Lens/APS-C Forma
Zoom Type: Standard Zoom
Max Focal Length: 24 to 84mm
View Details →
Brand: Sony Brand
Model: SEL247OZ AE
Lense Type: G Lens
Lense Mount: Sony E
Zoom Type: 6x Power Zoom
Max Focal Length: 55mm
View Details →
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 20.9 MP Megapixels
Video: Full HD (1920 X 1080)
Connectivity: USB Micro-B (USB 2.0), HDMI Microphone
Sensor type: 23.5 X 15.7 Mm (APS-C) CMOS
Warranty: 1 Year warranty
View Details →
Brand: Nikon Brand
Model: Nikon AF-S FX NIKKOR 200-500mm f/5.6E
Lense Type: Zoom
Lense Mount: Nikon Mount
Zoom Type: VR Zoom Lens
Max Focal Length: 7.2 ft.( 2.2 m)
View Details →