| Brands | Nikon Brand | |
|---|---|---|
| Model | Nikon AF-S FX NIKKOR 200-500mm f/5.6E | |
| Lense Type | Zoom | |
| Lense Mount | Nikon Mount | |
| Water Resistant | No Resistance | |
| Zoom Type | VR Zoom Lens | |
| Max Focal Length | 7.2 ft.( 2.2 m) | |
| Designed For | Nikon DSLR |
| Name | Nikon AF-S FX NIKKOR 200-500mm f/5.6E ED VR |
|---|---|
| Model | Nikon AF-S FX NIKKOR 200-500mm f/5.6E ED VR |
| Price | Tk 102,000 |
| Brand | Nikon |
| Type | Camera Lenses |
| Showroom | Click Here |
| Focal Length aperture | Focal Length Range 200 - 500 mm |
|---|---|
| Maximum Aperture | Maximum Aperture f/ 5.6 |
| Lens Construction | Compact super telephoto zoom lens for birding |
| Diagonal Angle of View | Angle of View 5°00'12°20'/3°10'8°00 |
| Focusing Distance | Focus Distance 7.2 ft. ( 2.2 m) |
| Filter Size | 200 -500 mm |
| Zoom Type | telephoto |
| Compatible Format | Compact super telephoto zoom lens for birding |
| Min. focal length | DX-format DSLRS |
| Weight | 16.9 oz / 480 g |
| Warranty | 1 year service warranty |
Nice camera lance.
Brand: FUJIFILM
Model: XF 16-55mm
Lense Type: Telephoto Zoom
Lense Mount: X-Mount Lens/APS-C Forma
Zoom Type: Standard Zoom
Max Focal Length: 24 to 84mm
View Details →
Brand: Sony Brand
Model: SEL247OZ AE
Lense Type: G Lens
Lense Mount: Sony E
Zoom Type: 6x Power Zoom
Max Focal Length: 55mm
View Details →
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 20.9 MP Megapixels
Video: Full HD (1920 X 1080)
Connectivity: USB Micro-B (USB 2.0), HDMI Microphone
Sensor type: 23.5 X 15.7 Mm (APS-C) CMOS
Warranty: 1 Year warranty
View Details →
Brand: Nikon Brand
Model: AF-S FX NIKKOR 200-500mm
Lense Type: Telephoto type
Lense Mount: AF Mount
Zoom Type: Standard zoom
Max Focal Length: 500mm length
View Details →