| Camera | 64MP+13MP+0.3MP Main, 10MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.8 inches P-OLED Display | |
| Sim | Pre-installed Nano-SIM | |
| OS | Android 10 | |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) | |
| RAM | 8GB RAM | |
| Memory | 128GB UFS 2.1 ROM | |
| Battery | 5000 mAh Non-removable Li-Po Battery |
| Name | LG V60 ThinQ 5G UW |
|---|---|
| Model | V60 ThinQ 5G UW |
| Price | Tk 88,000 |
| Brand | LG |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2020, February 26 |
|---|---|
| Launch Date | 2020, April 02 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| Network 4G | 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 20, 28, 46, 48, 66 |
| Network 5G | 260, 261 mmWave |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat22; 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | P-OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.8 inches, 109.8 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2460 pixels (~395 ppi density) |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Secondary Camera | 10MP, f/1.9, 30mm (standard), 1/3.1 |
|---|---|
| Camera Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama HDR |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p, HDR10+, 24-bit/192kHz stereo sound rec., gyro-EIS |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p, HDR10+, 24-bit/192kHz stereo sound rec., gyro-EIS |
| Body Dimensions | 169.3 x 77.6 x 8.9 mm (6.67 x 3.06 x 0.35 in) |
|---|---|
| Body Weight | 218 g (7.69 oz) |
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 6), aluminum frame |
| Body Color | Classy Blue, Classy White |
| Operating System | Android 10 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.8 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+) |
| Memory Internal | 128GB UFS 2.1 |
|---|---|
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) - dual-SIM model |
| Ram | 8GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fm Radio | Yes |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes 32-bit/192kHz audio 24-bit/192kHz audio recording |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint under display, optical, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | South Korea |
|---|
Awesome screen graphics are great.
Display: 6.82 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+64MP+48MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB, 24GB RAM
OS: Android 14, OxygenOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5400 mAh Battery
View Details →
Display: 13.2 Inches OLED Display
Camera: 13MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Kirin 9000s (7 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Harmony OS 4
Battery: Li-Po 10,100 mAh Battery
View Details →
Display: 7.71 Inches Foldable LTPO OLED Display
Camera: 50MP+12MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13, MagicOS 7.2
Battery: 4500 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 1.9 Inches LTPO OLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Apple S9
RAM: No RAM
OS: WatchOS 10
Battery: 308 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 1.9 Inches LTPO OLED Display
Camera: No
Chipset: Apple S9
RAM: N/A
OS: watchOS 10
Battery: 308 mAh Non-removable Li-Ion Battery
View Details →
Display: 6.8 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 16MP Font
Chipset: Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 2 (4 nm)
RAM: 16GB, 24GB RAM
OS: Android 13, Redmagic OS 8
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.9 Inches Foldable OLED Display
Camera: 40MP+13MP Main, 10.7MP Front
Chipset: Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 3.0
Battery: Non-removable Li-Po 4000 mAh Battery
View Details →
Display: 11.0 Inches Liquid Retina IPS LCD Display
Camera: 12MP+10MP+TOF 3D LiDAR Main, 12MP Front
Chipset: Apple M1
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 14.5.1, up to iPadOS 15.7, upgradable to iPadOS 16.1
Battery: Li-Po 7538 mAh (28.65 Wh), non-removable Battery
View Details →
Display: 7.0 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+12MP+48MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 12, Origin OS Ocean
Battery: 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.81 Inches LTPO OLED Display
Camera: 50MP+50MP+8MP Main, 12MP Front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 12, Magic UI 6, Google Play Services (market/region dependent)
Battery: 4800 mAh Battery
View Details →