| Processor | Intel Core i5-1135G7 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 17 inch Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti Graphics | |
| OS | Windows 10 Home 64-bit | |
| RAM | 8 GB DDR4 3200MHz RAM | |
| Memory | 512 GB M.2 NVMe SSD | |
| Battery | 4 cell 72Wh Lithium ion Battery | |
| Warranty | 1 Year Manufacturer Warrenty |
| Name | Lg Ultra Gear 17 |
|---|---|
| Model | Ultra Gear 17 |
| Price | Tk 187,542 |
| Brand | LG |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | No |
|---|
| Network Type | No |
|---|
| Display Type | WQXGA IPS LCD, Over sRGB 96 percent Anti Glare LED Display |
|---|---|
| Display Size | 17 inch |
| Display Resolution | 1600 x 2560 Pixels |
| Webcam | HD Webcam |
|---|---|
| Camera Features | Yes |
| Video | Yes |
| Body Dimensions | 381 x 274 x 19.9 mm |
|---|---|
| Body Weight | 1.95 Kg |
| Body Color | Dark Silver |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i5-1135G7 Processor |
| Generation | 11th Generation |
| Ram | 8 GB DDR4 3200MHz |
|---|---|
| Hard Disk Capacity | No |
| SSD Capacity | 512 GB M.2 NVMe SSD |
| eMMC Capacity | No |
| Graphics Memory | 4 GB GDDR5 |
| Battery Type | Lithium ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 4 cell 72Wh Lithium ion Battery Voltage 7.7V Weight (in 270 grams) |
| Battery Backup | Up to 16.0 hrs |
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Wi-Fi 6 AX201 (Wi-Fi 6 , 2x2, BT Combo) |
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| USB | 2 x USB 3.1, USB 3.1 Type-C, Headphone Out, USB 2.0, RJ45 Ethernet, DC-In |
| Other Features | Full Size Backlit Keyboard with numeric keypad |
|---|
Display: 15.6 Inch FHD 60Hz Display
Processor: Intel Core i5-1350P with vPro Processor
RAM: 16GB, 32GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 42WHr Standard Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA 144Hz Display
Processor: Intel Core i9-12900HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 cell 90Whr Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD LED Display
Processor: AMD Ryzen 9 7940HS Processor
RAM: 8GB DDR5 5200 SODIMM RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-cell, 83Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA Display
Processor: Intel Core i7-1360P Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long Life Fast-Charge battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 32GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 75Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inches WQXGA Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840H Processor
RAM: 16GB DDR5 5600MHz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 4-Cell 99.99Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1365U with vPro Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3- cell, 54Wh Express Charge Capable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch QHD Plus 60Hz Display
Processor: Intel Core i7-13620H Processor
RAM: 64GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 cell (53Whr) Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1360P Processor
RAM: 16GB LPDDR5 RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Li-ion 60Whr Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →