| Processor | Intel Core i9-12900HX Processor | |
|---|---|---|
| Display | 16.0 Inch WUXGA 144Hz Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4080 Graphics | |
| OS | Windows 11 Pro 64-bit | |
| RAM | 16GB DDR5 4800Mhz RAM | |
| Memory | 1TB M.2 NVMe PCIe Gen 4 SSD | |
| Battery | 4 cell 90Whr Li-Ion Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Msi Vector GP68HX |
|---|---|
| Model | Vector GP68HX |
| Price | Tk 186,890 |
| Brand | MSi |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Killer LAN E3100 (2.5GbE) Intel Wi-Fi 6E AX1675 (2x2) |
|---|
| Display Type | WUXGA 144Hz IPS-Level (45% NTSC) True Color Tech Display |
|---|---|
| Display Size | 16.0 inch |
| Display Resolution | 1200 x 1920 Pixels (16:10 aspect ratio) |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | (W x D x H) 357 x 284 x 22.20~28.55 mm |
|---|---|
| Body Weight | 2.67 kg |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Cosmos Gray |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i9-12900HX |
| Generation | 12th Gen |
| Ram | 16GB DDR5 4800Mhz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 1TB M.2 NVMe PCIe Gen 4 SSD |
| Graphics Memory | 12GB GDDR6 |
| Battery Type | Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4 cell 90Whr Battery |
| Battery Backup | Upto 6 hours |
| Audio | 2x 2W Speakers, 1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Killer LAN E3100 (2.5GbE) Intel Wi-Fi 6E AX1675 (2x2) |
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| USB | 1x Type-C (USB3.2 Gen2 / DP) 1x Type-C (USB / DP / Thunderbolt 4) 1x Type-C (USB3.2 Gen2 / DP) with PD charging 1x Type-A USB3.2 Gen1 1x Type-A USB3.2 Gen2 1x SD Express Card Reader 1x RJ45 |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Per-Key RGB Gaming Keyboard by SteelSeries |
Love the fast start-up. I'm up and running in no time
Display: 15.6 Inch FHD 60Hz Display
Processor: Intel Core i5-1350P with vPro Processor
RAM: 16GB, 32GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 42WHr Standard Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD LED Display
Processor: AMD Ryzen 9 7940HS Processor
RAM: 8GB DDR5 5200 SODIMM RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-cell, 83Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA Display
Processor: Intel Core i7-1360P Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long Life Fast-Charge battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 32GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 75Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inches WQXGA Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840H Processor
RAM: 16GB DDR5 5600MHz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 4-Cell 99.99Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1365U with vPro Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3- cell, 54Wh Express Charge Capable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch QHD Plus 60Hz Display
Processor: Intel Core i7-13620H Processor
RAM: 64GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 cell (53Whr) Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1360P Processor
RAM: 16GB LPDDR5 RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Li-ion 60Whr Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Matte Finish Display
Processor: Intel Core i9-13900HX Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Pop OS 22.04 LTS Ubuntu 22.04 LTS
Battery: 6 cell Lithium-Ion 80Wh Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →