| Processor | Intel Core i5-8250U | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 inches FHD LCD | |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 | |
| OS | Windows 10 Home 64-bit | |
| RAM | 8GB DDR4 RAM | |
| Memory | 256 GB M.2 SATA SSD | |
| Battery | 4-cell lithium ion (polymer) | |
| Warranty | 1 Year |
| Name | LG Gram (15Z975-A.AAS5U1) |
|---|---|
| Model | Gram (15Z975-A.AAS5U1) |
| Price | Tk. 98,400 |
| Brand | LG |
| Type | Ultrabook |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | LAN, WiFi, Bluetooth, Card Reader, WebCam |
|---|
| Display Type | FHD LCD Display |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | HD Webcam |
|---|
| Body Dimensions | 18.4 x 10.7 x 2.4 inches (W x H x D) |
|---|---|
| Body Weight | 4.2 lbs |
| Body Build | Metal Alloy (Nano Carbon with Magnesium) |
| Body Color | Dark Silver |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i5-8250U |
| Generation | 8th Gen |
| Ram | 8GB DDR4 |
|---|---|
| SSD Capacity | 256 GB M.2 SATA SSD |
| Graphics Memory | Intel UHD Graphics 620 |
| Battery Type | lithium ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 4-cell |
| Battery Backup | Upto 7 Hours |
| Audio | Dual stereo speakers |
|---|---|
| Loudspeaker | Stereo Speakers 1.5W x 2 |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | 802.11 A/C (2X2) |
| Bluetooth | Bluetooth 4.1 |
| USB | 1 x USB 3.0 Type-C 2 x USB 3.0 |
| Made By | South Korea |
|---|---|
| Other Features | 10/100 or Gigabit |
Everything works well.
Display: 14.0 Inch FHD LED IPS UWVA Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long Life Fast-Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 Pro 7540U Processor
RAM: 16GB LPDDR5x 6400MHz RAM
OS: 16 GB LPDDR5x 6400MHz RAM
Battery: 4 cell, 57Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 16GB LPDDR5x 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 Pro 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell 46Wh, Integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell 90Wh Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA OLED Display
Processor: Intel Core i5-12500H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 47Wh Lithium polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR4-3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 47Wh Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch HD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7520C Processor
RAM: 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 4-cell 54Wh Li-polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →