| Processor | AMD Ryzen 5 7520C Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 Inch HD Display | |
| Graphics Card | AMD Radeon 610M Graphics | |
| OS | Chrome OS | |
| RAM | 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM | |
| Memory | 256GB M.2 2230 PCIe C35 SSD | |
| Battery | 4-cell 54Wh Li-polymer Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Dell Latitude 3445 |
|---|---|
| Model | Latitude 3445 |
| Price | Tk 97,900 |
| Brand | Dell |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | MediaTek 7921 Wi-Fi 6E 2x2 (MHz) |
|---|
| Display Type | HD Plus 60Hz, anti‐glare, 45% NTSC, 220 nits, twisted nematic |
|---|---|
| Display Size | 14.0 inch |
| Display Resolution | 768 x 1366 Pixels |
| Webcam | 720p at 30 fps HD camera, single integrated microphone |
|---|
| Body Dimensions | Height (rear): 0.80 in. (20.20 mm), Height (front): 0.74 in. (18.62 mm) Width: 12.74 in. (323.67 mm) Depth: 8.68 in. (220.26 mm) |
|---|---|
| Body Weight | 3.37 lbs (1.53 kg) |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Black |
| Operating System | Chrome OS |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 5 7520C 6 MB total cache 4 cores, 8 threads 2.80 Ghz to 4.30 GHz |
| Ram | 4GB LPDDR5 5200Mhz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 256GB M.2 2230 PCIe C35 SSD |
| Battery Type | 54Wh Li-polymer battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4-cell battery |
| Battery Backup | Up to 7 hours |
| Audio | Stereo speakers, 2 W x 2 = 4 W total |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | MediaTek 7921 Wi-Fi 6E 2x2 (MHz) |
| Bluetooth | Yes, 5.3 wireless card |
| USB | 1. MicroSD-card slot 2. USB 3.2 Gen 1 Type-C port with Power Delivery and DisplayPort Alt Mode 3. Universal audio jack 4. Wedge-shaped lock slot 5. HDMI 2.0 port 6. USB 3.2 Gen 1 port with PowerShare 7. USB 3.2 Gen 1 Type-C port with Power Delivery and DisplayPort Alt Mode 8. Power and battery-status light |
| Made By | American |
|---|---|
| Other Features | Backlit keyboard, 79-key |
Display: 14.0 Inch FHD LED IPS UWVA Display
Processor: Intel Core i3-1315U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long Life Fast-Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 Pro 7540U Processor
RAM: 16GB LPDDR5x 6400MHz RAM
OS: 16 GB LPDDR5x 6400MHz RAM
Battery: 4 cell, 57Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 16GB LPDDR5x 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 Pro 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell 46Wh, Integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell 90Wh Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA OLED Display
Processor: Intel Core i5-12500H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 47Wh Lithium polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR4-3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-Cell 47Wh Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.5 Inch WQXGA 2.5K 90Hz LCD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7735HS Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 73Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →