| Processor | Core i7-10510U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 Inches Display | |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics | |
| OS | Windows 10 Home | |
| RAM | 16GB DDR4 2666MHz RAM | |
| Memory | 1TB M.2 NVMe SSD | |
| Battery | 4-cell Lithium ion (polymer) 72Whr Battery | |
| Warranty | 1 Year Manufacturer Warrenty |
| Name | Lg Gram 14 10th Gen (2 in 1) |
|---|---|
| Model | Gram 14 10th Gen (2 in 1) |
| Price | Tk 156,000 |
| Brand | LG |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement |
|---|
| Network Type | Intel Wi-Fi 6 AX201 (Wi-Fi 6 , 2x2, BT Combo) |
|---|
| Display Type | FHD IPS with Touchscreen, Corning Gorilla Glass 6 display |
|---|---|
| Display Size | 14.0 Inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 17.1 x 10.1 x 2.4 inches (W x H x D) |
|---|---|
| Body Weight | 2.53 lbs (1150 g) |
| Body Color | Dark Silver |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | 10th Gen, Core i7-10510U Processor, (1.8 GHz, Turbo up to 4.9 GHz, L3 Cache 8 MB, 15W) |
| Ram | 16GB DDR4 2666MHz |
|---|---|
| SSD Capacity | 1TB M.2 NVMe SSD |
| Battery Type | 4-cell |
|---|---|
| Battery Capacity | Lithium ion (polymer) |
| Battery Backup | Upto 20 Hours |
| Audio | Stereo Speakers 1.5W x 2, Dual stereo speakers |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | Yes |
|---|---|
| WiFi | Intel Wi-Fi 6 AX201 (Wi-Fi 6 , 2x2, BT Combo) |
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| USB | USB-C port with RJ45 gender (10/100Mbit) |
| Made By |
|---|
Great quality and great battery life.
Display: 14.0 Inch WUXGA BrightView Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 51-WHr Long-Life Fast Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7-7735U Processor
RAM: 32GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: 22.04 LTS or Ubuntu 22.04 LTS
Battery: Li-Ion, 70Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch LCD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 73Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch WQXGA OLED Display
Processor: AMD Ryzen 9 7940HS Processor
RAM: 64GB DDR5 5600MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 80Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 3 7330U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long Life Fast-Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD Display
Processor: Intel Core i7-13650HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-Cell 86WHr (Integrated) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WQXGA IPS LCD Display
Processor: Intel Core i5-1340P Processor
RAM: 16GB LPDDR5 (Dual Channel, 6000MHz) RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 2-cell Lithium ion 80Whr Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 cell, 54.7Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 54.7Wh Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →