| Processor | AMD Ryzen 7-7735U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 Inch FHD Display | |
| Graphics Card | AMD Radeon 680M | |
| OS | 22.04 LTS or Ubuntu 22.04 LTS | |
| RAM | 32GB LPDDR5 6400MHz RAM | |
| Memory | 4TB PCIe M.2 SSD | |
| Battery | Li-Ion, 70Wh Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | System76 Pangolin 15 |
|---|---|
| Model | Pangolin 15 |
| Price | Tk 156,640 |
| Brand | System76 |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Wi-Fi 6E |
|---|
| Display Type | FHD 144Hz Matte Finish display |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inch |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | 371 x 248 x 18mm (14.6 x 9.8 x 0.7) |
|---|---|
| Body Weight | 1.79 kg (3.95 pounds) |
| Body Build | Magnesium alloy chassis |
| Body Color | Black |
| Operating System | 22.04 LTS or Ubuntu 22.04 LTS |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 7-7735U |
| Ram | 32GB LPDDR5 6400MHz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 4TB PCIe M.2 SSD |
| Battery Type | Li-Ion Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 70Wh Battery |
| Battery Backup | Up to 9 Hours |
| Audio | Stereo dual-driver full-range speakers, 1× Headphone/Microphone Combo |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | 3 × USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 × USB 3.2 Gen 2 Type-C SD Card Reader |
| Made By | America |
|---|---|
| Other Features | Multitouch Clickpad, Single-Color Backlit US QWERTY Keyboard |
Battery lasts all day with regular use. Great for college students like me
Display: 14.0 Inch WUXGA BrightView Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 51-WHr Long-Life Fast Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch WQXGA OLED Display
Processor: AMD Ryzen 9 7940HS Processor
RAM: 64GB DDR5 5600MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 80Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 cell, 54.7Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 54.7Wh Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.4 Inch FHD Plus Display
Processor: Intel Core i7-1360P Processor
RAM: 16GB LPDDR5 RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-Cell, 55WHr, Integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Core i9-13900H
RAM: 16GB, 32GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 inch FHD Display
Processor: Qualcomms Snapdragon 8cx Gen 3 Processor
RAM: 16 GB LPDDR5 RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 68Wh (Typical) Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA Display
Processor: AMD Ryzen 7 7736U Processor
RAM: 32GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell, 64.6 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 13.3 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 4GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long-Life Fast Charge Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →