| Processor | Intel Core i7-12800H with vPro Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 inch Display | |
| Graphics Card | NVIDIA RTX A2000 Graphics | |
| OS | Windows 11 Pro 64-bit | |
| RAM | 64 GB DDR5 4800MHz RAM | |
| Memory | 1 TB PCIe NVMe M.2 Gen 4 SSD | |
| Battery | 6-cell 68Whr Lithium-Ion battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Lenovo ThinkPad P15v Gen 3 |
|---|---|
| Model | ThinkPad P15v Gen 3 |
| Price | Tk 276,104 |
| Brand | Lenovo |
| Type | Notebook |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | No |
|---|
| Network Type | WiFi 6 802.11AX (2 x 2) |
|---|
| Display Type | UHD IPS, anti-glare, 600 nits, 100% Adobe color gamut, DisplayHDR 400, Dolby Vision HDR, X-Rite Pantone Factory Display Calibration |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inch |
| Display Resolution | 2160 x 3840 Pixels |
| Webcam | HD Webcam |
|---|
| Body Dimensions | (H x W x D) 21.2-24.2mm x 366.5mm x 250.0mm / 0.83-0.95 x 14.43 x 9.84 |
|---|---|
| Body Weight | 2.09 kg / 4.62 lbs |
| Body Build | Aluminum body |
| Body Color | Black |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-12800H with vPro |
| Generations | 12th Generation |
| Ram | 64 GB DDR5 4800MHz |
|---|---|
| Hard Disk Capacity | No |
| SSD Capacity | 1 TB PCIe NVMe M.2 Gen 4 SSD |
| eMMC Capacity | No |
| Graphics Memory | Int4GB GDDR6egrated |
| Battery Type | Lithium-Ion battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 6-cell 68Whr Lithium-Ion battery |
| Battery Backup | Up to 14 hours (Video playback) |
| Audio | 2 x 1.5W |
|---|---|
| Loudspeaker | Dual array microphone |
| 3.5mm Jack | Dolby Audio |
| Touch Screen | Yes |
|---|---|
| WiFi | WLAN: Intel Wi-Fi 6E AX211 802.11AX (2 x 2) |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps / USB-C 3.2 Gen 2 (supports data transfer, Power Delivery 3.0, and DisplayPort 1.4) 2 x USB-A 3.2 Gen 1 (1 x always on) Headphone / mic combo Ethernet (RJ45) SD card reader Optional: smart card reader Optional: Nano-SIM card |
| Other Features | Numeric keypad Spill-resistant Optional: Backlit with white LED lighting |
|---|
This has been my best buy!
Display: 16.0 Inch WQXGA Display
Processor: Intel Core i9-13900HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 62Whr Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Plus Display
Processor: Intel Core i7-13800H Processor
RAM: 32GB LPDDR5 6000Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell 72Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch FHD Plus IPS Display
Processor: Intel Core i9-13980HX Processor
RAM: 16GB DDR5 5600Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 cell 90Whr Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1360P Processor
RAM: 32GB LPDDR5 6400Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell 64Wh, Lithium polymer Battery
Warranty: 3 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch FHD NTSC Display
Processor: Intel Core i7-1370P Processor
RAM: 16 GB LPDDR5 6400Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell 64Wh, Lithium polymer Battery
Warranty: 3 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: Intel Core i5-1345U Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 51Whr, 3 cell Fast Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: Intel Core i7-1360P Processor
RAM: 16GB DDR5 5200 SODIMM RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 51Whr 3 cell Fast Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.8 Inch QHD Plus Display
Processor: Intel Core i7-13700H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 99.99Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 18.4 Inch FHD 165Hz Display
Processor: AMD Ryzen 7 7800H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz dual-channel RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 6-Cell, 86WHr (Integrated) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 12.0 Inch FHD Plus AG Display
Processor: Intel Core i7-1260P Processor
RAM: 8GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 36.5Wh, ExpressCharge Capable Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →