| Processor | Intel Core i7-13700H Processor | |
|---|---|---|
| Display | 16.8 Inch QHD Plus Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3060 Graphics | |
| OS | Windows 11 Pro 64-bit | |
| RAM | 16GB DDR5 4800MHz RAM | |
| Memory | 512GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD | |
| Battery | 4 Cell 99.99Wh Li-Polymer Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Lenovo Legion 7 Pro |
|---|---|
| Model | Legion 7 Pro |
| Price | Tk 275,999 |
| Brand | Lenovo |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Wifi 6E |
|---|
| Display Type | QHD Plus 16:10 aspect ratio 165Hz or 240Hz, 3ms, 100% sRGB, 500 nits, VESA DisplayHDR 400, Dolby Vision, AMD FreeSync Premium, TÜV Rheinland certified |
|---|---|
| Display Size | 16.8 inch |
| Display Resolution | 1600 x 2560 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | (W x D x H) 14.1 x 10.37 x 0.76 inches (358mm x 263.5mm x 19.4mm) |
|---|---|
| Body Weight | 5.5 pounds (2.5kg) |
| Body Build | Carbon fiber body |
| Body Color | Storm Grey |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-13700H |
| Generation | 13th Generation |
| Ram | 16GB DDR5 4800MHz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4 Cell 99.99Wh Battery |
| Battery Backup | Up to 5 Hours |
| Audio | Dual 2W Harman speakers Smart Amp Nahimic Audio |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Wifi 6E |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | USB-C 4.0 Three USB-C 3.2 (Gen 2) USB-C 3.2 (Gen 1) Two USB-A 3.2 (Gen 1) HDMI 2.1 2.5Gb Ethernet |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | 1.5mm travel Per-key RGB 100% anti-ghosting |
Display: 16.0 Inch WQXGA Display
Processor: Intel Core i9-13900HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 62Whr Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Plus Display
Processor: Intel Core i7-13800H Processor
RAM: 32GB LPDDR5 6000Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell 72Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch FHD Plus IPS Display
Processor: Intel Core i9-13980HX Processor
RAM: 16GB DDR5 5600Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 cell 90Whr Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1360P Processor
RAM: 32GB LPDDR5 6400Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell 64Wh, Lithium polymer Battery
Warranty: 3 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch FHD NTSC Display
Processor: Intel Core i7-1370P Processor
RAM: 16 GB LPDDR5 6400Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell 64Wh, Lithium polymer Battery
Warranty: 3 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: Intel Core i5-1345U Processor
RAM: 8GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 51Whr, 3 cell Fast Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: Intel Core i7-1360P Processor
RAM: 16GB DDR5 5200 SODIMM RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 51Whr 3 cell Fast Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 18.4 Inch FHD 165Hz Display
Processor: AMD Ryzen 7 7800H Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz dual-channel RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 6-Cell, 86WHr (Integrated) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 12.0 Inch FHD Plus AG Display
Processor: Intel Core i7-1260P Processor
RAM: 8GB LPDDR5 5200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 36.5Wh, ExpressCharge Capable Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 inch WQUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-12700H Processor
RAM: 32 GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-Cell 90Whr Li-Polymer battery.
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →