| Camera | 12 MP+20 MP+2 MP Main, 24 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.84 inch LTPS IPS LCD Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 8.0 Oreo | |
| Chipset | HiSilicon Kirin | |
| RAM | 4 GB, 6 GB RAM | |
| Memory | 64 GB, 128 GB | |
| Battery | 3500 mAh Li-Po Battery |
| Name | Huawei P20 Pro |
|---|---|
| Model | P20 Pro |
| Price | Tk. 82,990 |
| Brand | Huawei |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | March, 2018 |
|---|---|
| Launch Date | Released April, 2018 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 5.84 inches, 85.1 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2280 pixels |
| Display Multitouch | Yes - EMUI 8.0 |
| Display Density | 432 ppi density |
| Primary Camera | Triple: 12 MP (f/1.7, OIS) + 20 MP (f/1.7) + 2 MP, Leica optics, 2x lossless zoom, phase detection and laser autofocus, dual-LED dual-tone Flash |
|---|---|
| Secondary Camera | 24 MP, autofocus, f/2.0, 1080p |
| Camera Features | Geo-tagging, Touch focus, Face detection, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p |
| Body Dimensions | 155 x 73.9 x 7.8 mm (6.10 x 2.91 x 0.31 in) |
|---|---|
| Body Weight | 180 g (6.35 oz) |
| Body Build | Front/back glass & aluminum frame |
| Body Color | Twilight, Black, Midnight Blue, Pink Gold |
| Operating System | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
|---|---|
| CPU | Hisilicon Kirin 970 (10 nm) |
| GPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | Mali-G72 MP12 |
| Memory Internal | 64 GB, 128 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Ram | 4 GB RAM, 6 GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR, aptX HD |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint - front-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging XviD/MP4/H.264/WMV player MP3/eAAC+/WMA/WAV/Flac player Document viewer Photo/video editor |
This mobile is great i have use from 8 months. the Battery and Camera Performance Well.
Display: 6.6 Inches LTPO OLED Display
Camera: 50MP+12MP+13MP Main, 13MP Front
Chipset: Kirin 9010 (7 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: EMUI 14.2 (International), HarmonyOS 4.2 (China)
Battery: Li-Po 4900 mAh Battery
View Details →
Display: 12.4 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP+8MP Main, 12MP Front
Chipset: Exynos 1380 (5 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13, One UI 5.1
Battery: Non-removable Li-Po 10090 mAh Battery
View Details →
Display: 6.36 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+10MP+12MP Main, 32MP Font
Chipset: Snapdragon 8 Gen 2
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13, MIUI 14
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.74 Inches OLED Display
Camera: 50MP+64MP+8 MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13
Battery: 4700 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.67 Inches OLED Display
Camera: 50MP+12MP+50MP Main, 60MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5100 mAh Battery
View Details →
Display: 11.0 Inches OLED Display
Camera: 13MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 (5 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: HarmonyOS 3.0
Battery: Li-Po 8,300 mAh, Non Removable Battery
View Details →
Display: 12.6 Inches OLED Display
Camera: 13MP+8MP+TOF 3D Main, 8MP Front
Chipset: Kirin 9000E 5G (5 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 2.0
Battery: Li-Po 10,050 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+12MP+13MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 12
Battery: 4700 mAh Battery
View Details →
Display: 1.9 inches Retina LTPO OLED Display
Camera: No
Chipset: Apple S7
RAM: No RAM
OS: watchOS 8.0, upgradable to 8.3
Battery: 309 mAh Battery
View Details →
Display: 6.1 inches Dynamic AMOLED 2X Display
Camera: 50MP+12MP+12MP main, 13MP front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) - ROW
RAM: 8GB RAM
OS: Android 12
Battery: 5,500mAh Li-Po Battery
View Details →