| Camera | 50MP+8MP+2MP+2MP main, 32MP+32MP front | |
|---|---|---|
| Display | 6.72 inches OLED Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | HarmonyOS 2.0 | |
| Chipset | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm) | |
| RAM | 8GB RAM | |
| Memory | 128GB ROM | |
| Battery | 4000 mAh Battery |
| Name | Huawei nova 9 Pro |
|---|---|
| Model | nova 9 Pro |
| Price | Tk 50,000 |
| Brand | Huawei |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 23 September 2021 |
|---|---|
| Launch Date | Exp. December 2021 |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | OLED |
|---|---|
| Display Size | 6.72 inches, 110.9 cm2 |
| Display Resolution | 1236 x 2676 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~439 ppi density |
| Primary Camera | 50MP 8MP 2MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 32 MP 32MP |
| Camera Features | HDR panorama |
| Video | 4K@30fps |
| Body Dimensions | 163.4 x 74.4 x 8 mm (6.43 x 2.93 x 0.31 in) |
|---|---|
| Body Weight | 186 g (6.56 oz) |
| Body Color | Black, Blue, Green, Violet |
| Operating System | HarmonyOS 2.0 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 670 & 4x1.8 GHz Kryo 670) |
| GPU | Adreno 642L |
| Chipset | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm) |
| Memory Internal | 128GB (ROM) |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB (RAM) |
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
|---|---|
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with tri-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|
Not in fear of breaking
Display: 10.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 8MP Main, 5MP Front
Chipset: Yes
RAM: 4GB RAM
OS: Android 14, One UI 6.1
Battery: Non-removable Li-Po 7040 mAh Battery
View Details →
Display: 6.55 Inches OLED Display
Camera: 50MP+16MP+5MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13, Flyme 10
Battery: Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.1 Inches PRO IGZO OLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 12MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1
RAM: 6GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.58 Inches IPS LCD Display
Camera: 200MP+24MP+16MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT6877V Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 10800 mAh Battery
View Details →
Display: 6.4 Inches IGZO OLED Display
Camera: 50.3MP+8MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: Android 12, upgradable to Android 13
Battery: 5050 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 1.9 Inches Retina LTPO OLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Apple S9
RAM: No RAM
OS: WatchOS 10
Battery: 308 mAh Li-IonBattery
View Details →
Display: 1.9 Inches LTPO OLED Display
Camera: No
Chipset: Apple S9
RAM: N/A
OS: watchOS 10
Battery: Non-removable Li-Ion 308 mAh Battery
View Details →
Display: 6.55 Inches P-OLED Display
Camera: 50MP+13MP Main, 32MP Font Camera
Chipset: MediaTek Dimensity 1050 (6 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 12.7 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP Main, 13MP Front
Chipset: Mediatek MT6877V Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: 10200 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 12.7 Inches 3k AMOLED Display
Camera: 8MP Main 13MP Front Camera
Chipset: Mediatek MT6877V Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 10200 mAh, non-removable Battery
View Details →