| Camera | 50MP+16MP+5MP Main, 32MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.55 Inches OLED Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 13, Flyme 10 | |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) | |
| RAM | 16GB RAM | |
| Memory | 256GB, 512GB ROM | |
| Battery | Non-removable Li-Po Battery |
| Name | Meizu 20 Classic 5G |
|---|---|
| Model | 20 Classic 5G |
| Price | Exp Tk 50,000 |
| Brand | Meizu |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2023, October 19 |
|---|---|
| Launch Date | Available. Released 2023, October 31 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Network 5G | 1, 3, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A; 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.55 inches, 103.6 cm2 (~89.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~402 ppi density |
| Display Screen Protection | No |
| Primary Camera | 50MP 16MP 5MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 32MP |
| Camera Features | Ring-LED flash, panorama, HDR HDR |
| Video | 8K, 4K, 1080p; gyro-EIS |
| Body Dimensions | Yes |
|---|---|
| Body Weight | Yes |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Gray, Silver, Green |
| Operating System | Android 13, Flyme 10 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Memory Internal | 256GB, 512GB ROM |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 16GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4700 mAh Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 а/b/g/n/ac/6e/7, dual-band |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO, QZSS |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | 67W wired, PD3 PPS, QC4+ |
Personally I think it is all about having you upgrade phones.
Display: 10.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 8MP Main, 5MP Front
Chipset: Yes
RAM: 4GB RAM
OS: Android 14, One UI 6.1
Battery: Non-removable Li-Po 7040 mAh Battery
View Details →
Display: 6.1 Inches PRO IGZO OLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 12MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1
RAM: 6GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.58 Inches IPS LCD Display
Camera: 200MP+24MP+16MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT6877V Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 10800 mAh Battery
View Details →
Display: 6.4 Inches IGZO OLED Display
Camera: 50.3MP+8MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: Android 12, upgradable to Android 13
Battery: 5050 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 1.9 Inches Retina LTPO OLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Apple S9
RAM: No RAM
OS: WatchOS 10
Battery: 308 mAh Li-IonBattery
View Details →
Display: 1.9 Inches LTPO OLED Display
Camera: No
Chipset: Apple S9
RAM: N/A
OS: watchOS 10
Battery: Non-removable Li-Ion 308 mAh Battery
View Details →
Display: 6.55 Inches P-OLED Display
Camera: 50MP+13MP Main, 32MP Font Camera
Chipset: MediaTek Dimensity 1050 (6 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 12.7 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP Main, 13MP Front
Chipset: Mediatek MT6877V Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: 10200 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 12.7 Inches 3k AMOLED Display
Camera: 8MP Main 13MP Front Camera
Chipset: Mediatek MT6877V Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 10200 mAh, non-removable Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+12MP+8MP Main, 50MP Font Camera
Chipset: Mediatek Dimensity 8200 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13, OriginOS 3
Battery: 4600 mAh Non-removable Li-Po Battery
View Details →