| Camera | 16 MP+20 MP Main, 13 MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 5.99 inche IPS LCD Display | |
| Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 8.0 Oreo | |
| Chipset | Hisilicon Kirin 970 | |
| RAM | 4 GB, 6 GB RAM | |
| Memory | 64 GB, 128 GB ROM | |
| Battery | Non-removable Li-Po 3750 mAh Battery |
| Name | Huawei Honor View 10 |
|---|---|
| Model | Honor View 10 |
| Price | TK. 48,900 |
| Brand | Huawei |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | December, 2017 |
|---|---|
| Launch Date | Release January 8th, 2018 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Network Speed | HSPA, LTE |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~78.6% screen-to-body ratio |
| Display Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes - EMUI 8.0 |
| Display Density | 403 ppi density |
| Primary Camera | Dual: 16 MP (f/1.8) + 20 MP, phase detection autof |
|---|---|
| Secondary Camera | 13 MP, f/2.0 |
| Camera Features | Geo-tagging, Touch focus, Face/smile detection, Panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps |
| Body Dimensions | 157 x 75 x 7 mm (6.18 x 2.95 x 0.28 in) |
|---|---|
| Body Weight | 172 g (6.07 oz) |
| Body Build | Front glass, aluminum body |
| Body Color | Navy Blue, Midnight Black, Beach Gold, Aurora Blue |
| Operating System | Android 8.0 Oreo |
|---|---|
| GPU | Mali-G72 MP12 |
| Chipset | Hisilicon Kirin 970 |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Memory Internal | 64 GB, 128 GB |
|---|---|
| Memory External | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Ram | 4 GB , 6 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3750 mAh |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV, Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, aptX HD, LE |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-G |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint /front-mounted, accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging 4.5V/5A (58% in 30 min), DivX/XviD/MP4/H.265/WMV player, MP3/eAAC+/WMA/WAV/Flac player, Document editor Photo/video editor |
Actually it's best for content. Phone color is awesome.
Display: 10.4 Inches TFT LCD Display
Camera: 8MP Main, 5MP Front
Chipset: Yes
RAM: 4GB RAM
OS: Android 14, One UI 6.1
Battery: Non-removable Li-Po 7040 mAh Battery
View Details →
Display: 6.55 Inches OLED Display
Camera: 50MP+16MP+5MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 13, Flyme 10
Battery: Non-removable Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.1 Inches PRO IGZO OLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 12MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1
RAM: 6GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.58 Inches IPS LCD Display
Camera: 200MP+24MP+16MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT6877V Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 10800 mAh Battery
View Details →
Display: 11.5 Inches 2.2k LCD Display
Camera: 13MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 3.1
Battery: Li-Po 7700 mAh Battery
View Details →
Display: 6.4 Inches IGZO OLED Display
Camera: 50.3MP+8MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: Android 12, upgradable to Android 13
Battery: 5050 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 1.9 Inches Retina LTPO OLED Display
Camera: No Main, No Front
Chipset: Apple S9
RAM: No RAM
OS: WatchOS 10
Battery: 308 mAh Li-IonBattery
View Details →
Display: 1.9 Inches LTPO OLED Display
Camera: No
Chipset: Apple S9
RAM: N/A
OS: watchOS 10
Battery: Non-removable Li-Ion 308 mAh Battery
View Details →
Display: 6.55 Inches P-OLED Display
Camera: 50MP+13MP Main, 32MP Font Camera
Chipset: MediaTek Dimensity 1050 (6 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 12.7 Inches IPS LCD Display
Camera: 8MP Main, 13MP Front
Chipset: Mediatek MT6877V Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 4GB, 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: 10200 mAh Li-Po Battery
View Details →