| Processor | Intel Core i3-10110U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 inch FHD SVA Display | |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics | |
| OS | Windows 10 Home 64 bit | |
| RAM | 4 GB DDR4 RAM | |
| Memory | 1 TB 5400 rpm SATA M.2 SSD | |
| Battery | 3-cell, 41 Wh Li-ion Battery | |
| Warranty | 2 Years International Warranty |
| Name | HP 15S-DU1014TU |
|---|---|
| Model | 15S-DU1014TU |
| Price | TK 43,500 |
| Brand | HP |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Display Type | FHD SVA Display |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inch |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Webcam | HD Camera |
|---|---|
| Megapixel | Yes |
| Camera Features | Yes |
| Video | Yes |
| Body Dimensions | 35.85 x 24.2 x 1.99 cm |
|---|---|
| Body Weight | 1.74 kg |
| Body Color | SILVER |
| Operating System | Windows 10 Home 64 bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i3-10110U Processor |
| Generations | 10TH GEN |
| Ram | 4 GB DDR4-2666 SDRAM (Extra M.2 SSD Slot Available) |
|---|---|
| SSD Capacity | 1 TB 5400 rpm SATA, Configure your laptop for maximum speed and massive storage with M.2 SSD |
| Battery Type | 3-cell, Li-ion |
|---|---|
| Battery Capacity | 41 Wh |
| Battery Backup | 5 hrs |
| Audio | Yes |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
The laptop is much better in terms of price.
Display: 11.0 Inches IPS LCD Display
Processor: Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 3.1
Battery: Non-removable Li-Po 7250 mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14 Inch Display
Processor: Intel Pentium Silver N5030 processor
RAM: 8GB DDR4 2666MHz RAM
OS: Genuine Windows
Battery: Lithium-Ion battery pack Battery
Warranty: Upto 2 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch HD Plus BrightView Display
Processor: Intel Core i3-N305 Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion prismatic Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch HD Plus Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron N4120 Quad Cor Processor
RAM: 8GB LPDDR4 RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: Lithium Ion 32.725Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inches FHD IPS Matte LED Screen Display
Processor: Intel Kaby Lake Core i7-7700HQ Processor
RAM: 8GB DDR4L 1.2V 2666MHz RAM
OS: FreeDos (No operating system)
Battery: 3-Cell Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inches FHD Display
Processor: Intel Core i7-4210M Processor
RAM: 4 GB DDR3L 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 4 Cell 2200 mAh Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inches FHD Display
Processor: Intel Core i7-4210M Processor
RAM: 4GB DDR3L 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 Home 64-bit
Battery: 4 Cell 2200 mAh Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inches Full-HD Display
Processor: Intel Core i7-7500U Processor
RAM: 8GB DDR4 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 64-bit
Battery: 3 Cell 3150 mAh 35 Watt Hours Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inches Full-HD Display
Processor: Intel Core i7-7500U Processor
RAM: 8GB DDR4 2400 Mhz RAM
OS: Windows 10 64-bit
Battery: 3 Cell 3150 mAh 35 Watt Hours Battery
Warranty: 2 Year Warranty
View Details →