| Processor | AMD Ryzen 9-5900HX Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 Inch QHD Narrow Bezel IPS Display | |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3070 Graphics | |
| OS | Windows 10 Home 64-bit | |
| RAM | 16GB DDR4 3200MHz (2 Dimm) RAM | |
| Memory | 1TB Ultra Performance PCIe NVMe SSD | |
| Battery | 6-Cell 94Whr Polymer Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Eluktronics MECH 15 G3 Ryzen 9 5900HX |
|---|---|
| Model | MECH 15 G3 Ryzen 9 5900HX |
| Price | Tk 187,542 |
| Brand | Eluktronics |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Wi-Fi 6 AX 201 (2x2) |
|---|
| Display Type | QHD Narrow Bezel IPS-Type 165Hz Anti-Glare Display |
|---|---|
| Display Size | 15.6 Inch |
| Display Resolution | 1440 x 2560 Pixels |
| Webcam | Upright IR Webcam with Windows Hello Support and dual digital microphones |
|---|
| Body Dimensions | 14.16 x 10.03 x 0.94 inches |
|---|---|
| Body Weight | 4.68 lbs |
| Body Build | Aluminum casing |
| Body Color | Black |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 9-5900HX 8-Core, 16-Thread (3.3 GHz base frequency, up to 4.6 GHz with Intel Turbo Boost Technology) |
| Ram | 16GB DDR4 3200MHz (2 Dimm) RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 1TB Ultra Performance PCIe NVMe SSD |
| Graphics Memory | 8GB GDDR6 |
| Battery Type | 6-Cell 94Whr Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | Polymer Battery |
| Battery Backup | Up to 8 hours |
| Audio | THX Spatial Audio |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Wi-Fi 6 AX 201 (2x2) |
| Bluetooth | Yes, 5.1 |
| USB | 1 USB Type-C Port with DP Connectivity 1 USB 3.1 (Gen 2) 2 USB 3.1 (Gen 1) SD Card Reader 2,500GB Ethernet RJ-45 Audio out & Mic In Kensington Lock slot |
| Made By | United States |
|---|---|
| Other Features | Premium full size NKRO (N-Key Rollover) mechanical per-key RGB backlit gaming keyboard with anti-ghosting and 2.0mm travel |
This is such a great product
Display: 15.6 Inch FHD 60Hz Display
Processor: Intel Core i5-1350P with vPro Processor
RAM: 16GB, 32GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 42WHr Standard Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA 144Hz Display
Processor: Intel Core i9-12900HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 cell 90Whr Li-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD LED Display
Processor: AMD Ryzen 9 7940HS Processor
RAM: 8GB DDR5 5200 SODIMM RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-cell, 83Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA Display
Processor: Intel Core i7-1360P Processor
RAM: 16GB DDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long Life Fast-Charge battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 32GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 75Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inches WQXGA Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840H Processor
RAM: 16GB DDR5 5600MHz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 4-Cell 99.99Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1365U with vPro Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3- cell, 54Wh Express Charge Capable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch QHD Plus 60Hz Display
Processor: Intel Core i7-13620H Processor
RAM: 64GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 cell (53Whr) Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i7-1360P Processor
RAM: 16GB LPDDR5 RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Li-ion 60Whr Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →