| Processor | AMD Ryzen 7 6800H Processor | |
|---|---|---|
| Display | 17.3 inch FHD Display | |
| Graphics Card | AMD Radeon RX 6500 XT Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 8GB DDR5 4800MHz RAM | |
| Memory | 512GB PCIe NVMe M.2 SSD ROM | |
| Battery | 6-Cell, 86WHr (Integrated) Lithium-polymer battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Dell Alienware M17 R5 (Ryzen 7 6800H) |
|---|---|
| Model | Alienware M17 R5 (Ryzen 7 6800H) |
| Price | Tk 156,285 |
| Brand | Dell |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Killer Wi-Fi 6 AX1650 (2x2) 802.11ax Wireless |
|---|
| Display Type | FHD 144Hz 7ms 300-nits 72% NTSC color gamut display |
|---|---|
| Display Size | 17.3 inch |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | Height (Front): 0.6618 (16.9mm) Height (Peak): 0.87 (22mm) Height (Rear): 0.8154 (20.71mm) Width: 15.74 (399.8mm) Depth: 11.585 (294.26mm) |
|---|---|
| Body Weight | Starting weight: 5.51 Lbs (2.50 Kg) Maximum weight: 6.55 Lbs (2.97 Kg) |
| Body Color | Dark Side of the Moon with High Endurance Clear Coat |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 7 6800H |
| Ram | 8GB DDR5 4800MHz |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Battery Type | Lithium-polymer battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 6-Cell |
| Battery Backup | Up to 7 hrs |
| Audio | 4-way stereo speakers with dual tweeters and woofer, 4 W x 2 = 8 W total |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Killer Wi-Fi 6 AX1650 (2x2) 802.11ax Wireless |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | Yes |
Display: 14.0 Inch WUXGA BrightView Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 51-WHr Long-Life Fast Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7-7735U Processor
RAM: 32GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: 22.04 LTS or Ubuntu 22.04 LTS
Battery: Li-Ion, 70Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch LCD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 73Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch WQXGA OLED Display
Processor: AMD Ryzen 9 7940HS Processor
RAM: 64GB DDR5 5600MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 80Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 3 7330U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long Life Fast-Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD Display
Processor: Intel Core i7-13650HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-Cell 86WHr (Integrated) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WQXGA IPS LCD Display
Processor: Intel Core i5-1340P Processor
RAM: 16GB LPDDR5 (Dual Channel, 6000MHz) RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 2-cell Lithium ion 80Whr Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 cell, 54.7Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 54.7Wh Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →