| Processor | Intel Gemini Lake N4100 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 10.1 inches Display | |
| Graphics Card | UHD Graphics 600 | |
| OS | Windows 10 | |
| RAM | 6 GB LPDDR4 RAM | |
| Memory | 128GB Internal Memory | |
| Battery | 8 hrs, Comprehensive usa: 6 hrs | |
| Warranty | 2 Years MSI Warranty |
| Name | Chuwi Hi10 X |
|---|---|
| Model | Hi10 X |
| Price | Tk 20,838 |
| Brand | Chuwi |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | 2.4G/5G 802.11a/ac/b/g/n wireless internet |
|---|
| Display Type | FHD IPS Multi-touch |
|---|---|
| Display Size | 10.1 inches |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels, 149.45 ppi pixel density |
| Webcam | Dual Camera (One Back 5 MP + One Front 2 MP) |
|---|---|
| Megapixel | 5 MP + One Front 2 MP |
| Body Dimensions | Height 261.8 mm x Width 167.3 mm x Thickness 8.8 mm |
|---|---|
| Body Weight | 522 Grams |
| Body Color | Black Color |
| Operating System | Windows 10 |
|---|---|
| Processor | Intel Gemini Lake N4100 Processor |
| Generation | 9th Gen |
| Ram | 6 GB LPDDR4 RAM |
|---|---|
| Hard Disk Capacity | 128GB Internal Memory |
| Graphics Memory | UHD Graphics 600 |
| Battery Type | Li-ion (Lithium Ion) Non-Removable 38Wh battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 8 hrs, Comprehensive usa: 6 hrs |
| Audio | Yes 3.5mm Audio Jack |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | Yes |
|---|---|
| WiFi | 2.4G/5G 802.11a/ac/b/g/n wireless internet |
| Bluetooth | 5.0 Bluetooth |
| USB | 1 x USB-A 3.0, 1 x USB-A 2.0 |
| Other Features | Additional Features: E-book, MP3, HD, MP4, Wi-Fi, type-C , Calendar, Bluetooth, Calculator, Browser |
|---|
Display quality is good.
Display: 11 Inch 2K IPS Display
Processor: 8 Octa Core Processor
RAM: 8GB RAM
OS: Android 13
Battery: 8000mAh Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch HD IPS Display
Processor: Intel N200 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 2-cell, 47 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch Full HD Display
Processor: Intel® Pentium™ Processor
RAM: 3GB RAM
OS: Genuine Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion 4800 mAh Battery
Warranty: 4 month Warranty
View Details →
Display: 10.1 Inch IPS LCD Refresh Rate 60Hz Display
Processor: (Octa-core) 2x1.8 GHz Cortex-A75 - 6x1.8 GHz Cortex-A55 CPU Processor
RAM: 4GB RAM
OS: Android 12
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 6000mAh Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 10.1 Inch IPS LCD Refresh Rate 60Hz Display
Processor: (Octa-core) 2x1.8 GHz Cortex-A75 - 6x1.8 GHz Cortex-A55 CPU MediaTek MT8183 Processor
RAM: 8GB LPDDR4x RAM
OS: Android 12
Battery: Li-Poly (Lithium Polymer) 7000mAh Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 13.3 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Apollo Lake N3450 Processor
RAM: 6GB DDR3L 1866MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Lithium Ion polymer 5,000mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inches FHD Display
Processor: Intel Core m3 7Y30 Processor
RAM: 8GB DDR3L 1600MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10
Battery: Lithium Ion polymer 5,000mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron Apollo Lake N3350 Processor
RAM: 4GB LPDDR4 2400MHz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron N3350 Processor
RAM: 4GB LPDDR4 1866MHz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron N4100 Processor
RAM: 8GB LPDDR4 RAM
OS: Microsoft Windows 10
Battery: Li-Poly 26600 mWh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →