| Processor | Intel Atom x5-E8000 | |
|---|---|---|
| Display | 14.1 inch Anti Glare Display | |
| Graphics Card | Intel HD Graphics N3000 | |
| OS | Windows 10 | |
| RAM | 4GB DDR3 RAM | |
| Memory | 64GB eMMC | |
| Battery | 5000mAh /7.6V, Li-ion polymer battery | |
| Warranty | 1 Year Brand Warranty |
| Name | Chuwi Herobook |
|---|---|
| Model | Herobook |
| Price | TK. 22,500 |
| Brand | Chuwi |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | WiFi, Bluetooth, Card Reader, WebCam |
|---|
| Display Type | FHD Display |
|---|---|
| Display Size | 14.1 inch |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Webcam | Single camera |
|---|---|
| Megapixel | 0.3MP |
| Body Weight | 1.4700 kg |
|---|---|
| Body Color | Grey |
| Operating System | Windows 10 |
|---|---|
| Processor | Intel Atom x5-E8000 (Quad Core) |
| Ram | 4GB |
|---|---|
| eMMC Capacity | 64GB eMMC |
| Graphics Memory | Intel HD Graphics N3000 |
| Battery Type | Li-ion polymer |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000mAh / 7.6V |
| Battery Backup | Up to 5 Hrs |
| Audio | Combo |
|---|---|
| Loudspeaker | Supported |
| 3.5mm Jack | Supported |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes (1*USB 3.0 Host + 1*USB 2.0) |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | 100-240V / 12V 2A |
The keyboard is good, much better than idealpad3XX and swift3. I've seen much worst on much more expensive devices.
Display: 12.7 Inch 144Hz LCD Display
Processor: Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) Processor
RAM: 8GB LPDDR5 RAM
OS: Android 13, ZUI 15
Battery: Li-Po 10200 mAh, non-removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch HD IPS Display
Processor: Intel N200 Processor
RAM: 8GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Chrome OS
Battery: 2-cell, 47 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch Full HD Display
Processor: Intel® Pentium™ Processor
RAM: 3GB RAM
OS: Genuine Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion 4800 mAh Battery
Warranty: 4 month Warranty
View Details →
Display: 10.1 Inch FHD Display
Processor: Intel® Gemini Lake Quad Core Processor
RAM: 4GB RAM
OS: Windows 10
Battery: Lithium-Ion battery pack, 7.4V, 27.75WH Battery
Warranty: 2 Years Warranty
View Details →
Display: 13.3 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Apollo Lake N3450 Processor
RAM: 6GB DDR3L 1866MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10 Home
Battery: Lithium Ion polymer 5,000mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inches FHD Display
Processor: Intel Core m3 7Y30 Processor
RAM: 8GB DDR3L 1600MHz RAM
OS: Microsoft Windows 10
Battery: Lithium Ion polymer 5,000mAh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron Apollo Lake N3350 Processor
RAM: 4GB LPDDR4 2400MHz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron N3350 Processor
RAM: 4GB LPDDR4 1866MHz RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium-ion polymer Non-Removable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inches FHD IPS Display
Processor: Intel Celeron N4100 Processor
RAM: 8GB LPDDR4 RAM
OS: Microsoft Windows 10
Battery: Li-Poly 26600 mWh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 12.5 inches 2K IPS backlight Display
Processor: Intel Celeron N3450 Processor
RAM: 6GB LPDDR3 RAM
OS: Windows 10 Home
Battery: Lithium polymer 5000mAH battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →